«7 природних чудес України» – другий етап Всеукраїнської акції «7 чудес України», який був задуманий і реалізований з метою показати українцям та світові природно багате, мальовничо красиве, туристично привабливе, одним словом – дивне й унікальне обличчя нашої держави.
Як відомо, акція «7 чудес України», де обиралися найкращі історико-архітектурні пам’ятки нашої держави, відбулася у 2007 році та привернула широку увагу суспільства, згуртувала навколо себе не тільки представників місцевої і державної влади, а й жителів різних регіонів України, які намагалися якнайкраще представити свій рідний край.
Десятки тисяч голосів, відданих під час Інтернет-голосування, листи, що надходили на адресу організаторів, численні матеріали у пресі, радіо- та відеосюжети про пам’ятки, що претендували на звання чудес України, – яскраве і переконливе тому свідчення. Акція «7 чудес України» була визнана Національною туристичною організацією та Асоціацією журналістів «Туристичний прес-клуб України» подією 2007 року у туристичній галузі України, відзначена ВСГО «Рада з питань туризму і курортів», а також визнана політичними оглядачами і журналістами провідних ЗМІ найкращою просвітницькою акцією року.
Нагадаємо, що переможцями акції «7 чудес України» стали: Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Національний дендрологічний парк «Софіївка», Національний заповідник «Софія Київська», Національний заповідник «Херсонес Таврійський», Національний заповідник «Хортиця», Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця».
Окрім цього, Оргкомітет вирішив нагородити спеціальними відзнаками акції Музей «Писанка» як визначну пам’ятку сучасної України, Острозький замок та Академію як визначні пам’ятки духовної України та Лівадійський палац-музей як визначну пам’ятку новітньої історії.
Акція «7 чудес України» засвідчила, що всю унікальність та багатство нашої країни нереально обмежити лише історичними чи архітектурними об’єктами. Тому Оргкомітетом акції було прийнято рішення розвинути ідею «чудесності України» долучивши до цієї справи більше людей, кому небайдужа наша країна, та запропонувавши українцям обрати визначні пам’ятки у різних сферах – природі, туризмі, культурі, архітектурі, релігії тощо.
Отже, з листопада 2007 року до серпня 2008 року було вирішено провести всеукраїнську акцію «7 природних чудес України», під час якої українці зможуть більше довідатися про неповторні куточки нашої батьківщини, створені самою Природою – унікальні парки, каньйони, скелі, печери, гори, озера, річки, рослини тощо. У таких місцях завжди відпочиваєш і тілом, і душею, отримуєш колосальний запас приємних вражень, емоцій, сил і натхнення.
Серед організаторів акції – Фонд Миколи Томенка «Справедлива країна», Державна служба туризму і курортів України, Національна радіокомпанія України, телеканал «ICTV» та численні засоби масової інформації. Науковий та експертний супровід заходу здійснювався Інститутом геологічних наук НАН України, фахівцями географічних, геологічних і біологічних факультетів провідних вузів країни.
Концепція проведення акції «7 природних чудес України» відповідала попередній акції: спочатку приймалися пропозиції регіональних оргкомітетів, наукових та громадських організацій щодо претендентів на участь у конкурсі, на основі яких було відібрано сотню учасників. Потім області представляли своїх номінантів, для чого організовувались відповідні прес-тури по Україні. Після цього за результатами анкетування експертів були оголошені фіналісти акції – 21 об’єкт. З 7 липня по 26 серпня 2008 року тривало Інтернет-голосування та паралельне опитування експертів, за підсумками чого Оргкомітетом і було визначено переможців акції.
Важливість проведення акції «7 природних чудес України» полягала не лише у пропагуванні неповторного природного світу України та приверненні уваги до об’єктів, що мають перспективу стати цікавими не тільки для українських, а й для закордонних туристів. Одним із головних завдань стала також проблема збереження природних перлин та привернення серйозної державної уваги до стану багатьох природних пам’яток, а також негайного втручання та захисту цих об’єктів від нищення чи приватизації.
Серед позитивних наслідків проведення цієї акції – не лише відчутне збільшення відвідуваності туристів унікальних природних пам’яток, а і суттєва допомога, зокрема, через привернення уваги ЗМІ у затвердженні статусу цих об’єктів. Наприклад, унікальна українська пустеля «Олешківські піски», що на Херсонщині, вже з наступного року матиме свої туристичні маршрути та отримає шанс стати регіональним парком. А «Гранітно-степове Побужжя» із регіонального ландшафтного парку претендує на отримання статусу Національного природного парку, який стане першим національним парком на Миколаївщині.
За результатами Інтернет-голосування, яке проводилося на офіційному сайті акції www.7chudes.in.ua, а також за підсумками всеукраїнського опитування експертів були визначені такі переможці акції «7 природних чудес України» (за абеткою): Біосферний заповідник «Асканія-Нова» (Херсонщина), Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя» (Миколаївщина), Дністровський каньйон (Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька обл., Чернівецька обл.), Мармурова печера (АР Крим), Національний природний парк «Подільські Товтри» (Хмельниччина), озеро Світязь (Волинь) та озеро Синевир (Закарпаття).
Окрім цього, Оргкомітет вирішив нагородити спеціальними відзнаками акції такі унікальні природні об’єкти: Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент (Крим), Олешківські піски (Херсонщина) та Оптимістична печера (Тернопільщина).
Як бачимо, серед переможців акції опинилися представники практично усіх регіонів України. Але найголовніше, що визначені природні чудеса України представили усе різноманіття природних ландшафтів нашої держави (від пустелі до біосферного заповідника, від підземних печер до високогірних озер), а також показали увесь спектр природного потенціалу України, якому може позаздрити будь-яка країна.
МИКОЛА ТОМЕНКО,
ініціатор акцій «7 чудес України» та «7 природних чудес України»
листопад 2008 р.