Голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко поінформував про роботу робочої групи при Комітеті, що здійснює моніторинг за розслідуванням справ щодо перешкоджання виконання професійних обов’язків працівників засобів масової інформації під час висвітлення ними подій на євромайданах.
Так, за словами Миколи Томенка, на сьогодні серед тих журналістів, що потерпіли від побиття на Євромайдані у Києві, по 12 журналістам відкриті кримінальні провадження за статтею 171 Кримінального кодексу України «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів», 11 журналістів подали або подадуть заяви, і справи будуть відкриті. Таким чином, можна говорити, що по 23 працівникам ЗМІ будуть відкриті кримінальні справи.
«Наше завдання – домогтися, щоб по кожному випадку побиття журналістів була відкрита кримінальна справа не щодо нанесення тілесних ушкоджень, а щодо перешкоджання професійній діяльності. Тому що 171 стаття ККУ ухвалювалася з метою захистити право журналіста на професію та виключити можливість залякування. Тому, якщо журналіст потрапляє в критичну ситуацію, де має місце фізичне насильство, перша версія, яка аналізується – це перешкоджання його професійній діяльності, а вже потім – решта версій чи аргументів. Тому наше завдання – прослідкувати, щоб як мінімум ці 23 справи проходили в цьому контексті», – зазначив Микола Томенко.
Він також поінформував, що 17 журналістів, до яких звертались працівники робочої групи, в силу різних обставин не будуть подавати заяви до органів правопорядку. З кількома журналістами, зокрема із зарубіжними кореспондентами, не вдалося зв’язатися. Скоріше за все, вони будуть діяти автономно, припустив Голова Комітету.
Микола Томенко поінформував, що із загальної кількості травмованих журналістів семеро потребують матеріальної допомоги. Він нагадав, що з ініціативи Комітету з питань свободи слова та інформації Національна спілка журналістів України та Незалежна медіа профспілка України відкрили рахунок для надання допомоги потерпілим журналістам.
«Фонд працює, вже почали поступати перші внески, і в понеділок ми проведемо засідання наглядової ради цього фонду, щоб почати перші виплати на лікування тим журналістам, які потерпіли від насильства на Євромайдані», – зазначив Микола Томенко.
Наступне засідання робочої групи Комітету відбудеться у понеділок, 9 грудня.
Довідково
З ініціативи Комітету з питань свободи слова та інформації Національна спілка журналістів України та Незалежна медіа профспілка України відкрили рахунок для надання допомоги потерпілим журналістам:
Одержувач платежу: Всеукраїнська професійна спілка “НМПУ”
Поточний рахунок: 26002000015722
Ідентифікаційний код (ЄДРПОУ): 33400078
МФО: 300023
Банк: КМФ АКБ “Укрсоцбанк” у м. Києві
* Призначення платежу — «благодійний внесок для допомоги постраждалим журналістам»
Розподіл коштів, що надійшли на рахунок, буде здійснюватися за рішенням наглядової ради Фонду.