Сьогодні, відвідуючи Український госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна», Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко повідомив, що він, як учасник бойових дій в Афганістані, направив звернення Верховному Головнокомандувачу Збройних Сил України – Президенту України з проханням вжити всіх необхідних заходів для недопущення зменшення пільг та соціальних гарантій учасникам бойових дій, визначених чинним Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У своєму зверненні Микола Томенко нагадав, що 15 лютого виповнюється 22 роки з моменту виводу радянських військ з Афганістану. Афганська війна тривала 10 років. У ній загинуло біля трьох тисяч українців. Із 620 тисяч радянських військовослужбовців, які пройшли через Афганістан, – 150 тисяч становили громадяни України.
Водночас, за словами М.Томенка, напередодні цієї дати до нього надійшла низка звернень ветеранів «афганців», занепокоєних можливим звуженням обсягів їхніх соціальних гарантій. Це занепокоєння пов’язано у першу чергу із запропонованими Урядом змінами до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Як відомо, Кабінет Міністрів зареєстрував у парламенті Проект Закону «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду» (р.н.7562), яким пропонується внести зміни до декількох законів України стосовно обсягів та порядку надання соціальних гарантій і пільг низці соціальних груп, в тому числі учасникам бойових дій та прирівняним до них особам. Проектом передбачено законодавчо закріпити положення про те, що частина установлених Законом пільг надаються «у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
На переконання Заступника Голови парламенту, такий підхід викликає занепокоєння щодо практичної реалізації передбачених законодавством гарантій і пільг для учасників бойових дій та інших категорій населення. Віце-спікер підкреслив, що по суті він надає Уряду карт-бланш для обмеження цих пільг шляхом встановлення особливого порядку їх надання. Він наголосив, що абсолютно неприйнятною є «економія» бюджетних коштів на учасниках бойових дій, ветеранах та інвалідах війни, які своїм життям, здоров’ям і кров’ю заслужили на повагу та хоча б мінімальні державні гарантії їх соціального забезпечення.
Водночас, у розмові з однополчанами під час зустрічі у Госпіталі, Микола Томенко сказав, що цілком розуміє критику на адресу тих категорій військовослужбовців, які були в місцях бойових дій «проїздом», однак прирівнюються до учасників бойових дій. Він наголосив, що, можливо, «пільги та соціальна підтримка такої категорії потребує дискусії, але не потребує дискусії державна підтримка тих людей, які пройшли війну в Афганістані».
Віце-спікер зазначив, що відносини держави як Радянської, так і Української, з учасниками бойових дій в Афганістані ніколи не відзначалися великою повагою до тих, хто пройшов війну. Тому, на його переконання, на сьогоднішній день важливо чітко сформулювати в якій мірі Уряд від імені Української Держави готовий підтримувати людей, які пройшли війну. «В іншому разі знаменитий вислів радянських часів, який з’явився після афганської війни: «Нинішній уряд нас на війну не посилав, тому тепер він може нас «послати», – може стати актуальним і сьогодні», – наголосив М.Томенко.