Відповідаючи на запитання стосовно ситуації зі свободою слова в Україні під час зустрічей в Ужгороді, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенка відзначив, що, на жаль, є достатньо багато неприємних симптомів, які почали з’являтися в останній період. «І ці симптоми можуть перетворитися в системне згортання принципів свободи слова, якщо вчасно на це не відреагує і суспільство, і самі журналісти, і політики», – наголосив він.
Водночас, Микола Томенко звернув увагу на проблему, що вже кілька років обговорюється в Україні і останнім часом набула резонансного характеру. Це, за його визначенням, проблема, так званого журналістського заробітчанства в Україні журналістами інших країн. «Добре, що ми даємо політичний та інформаційний притулок журналістам, що не знаходять собі місця для самореалізації в інших державах, але погано, що ці журналісти стають «найправильнішими» і «найчеснішими» в політичній журналістиці України», – сказав М.Томенко.
Віце-спікер парламенту нагадав, що Україна вже мала досвід з «визначним» журналістом Дмитром Кисельовим, який «кілька років вчив українське суспільство хто правильний політик, а хто не правильний». Тепер, на його думку, цю естафету «морального авторитету української журналістики» перехопив Савік Шутер. «Думаю, в українській журналістиці вистачає своїх моральних авторитетів», – відмітив М.Томенко та додав: «Журналісти за визначенням, а тим більше громадяни іншої держави не мають ні морального, ні професійного права вчити українське суспільство за кого голосувати, а українських політиків як керувати власною державою. Таке право у них може з’явитися як вони отримають громадянство України, пройдуть виборчу боротьбу і стануть політиками, – тоді вони можуть займатися політичною роботою».
Микола Томенко ще раз наголосив, що вважає за необхідне нарешті виконати в Україні ті вимоги закону, які забороняють іноземцям брати участь у виборчій кампанії. «Як з точки зору закону, так і з точки зору етики і поваги до країни ненормальним і далі продовжувати практику, коли передвиборчі дебати серед українських політиків ведуть зарубіжні журналісти», – сказав він.
Віце-спікер нагадав, що «починається виборча кампанія до органів місцевого самоврядування і складається враження, що знову зарубіжні заробітчани журналісти будуть розповідати українцям які депутати до місцевих рад «правильні», а які – ні». М.Томенко зазначив, що це суперечить і чинному законодавству, і загальним принципам діяльності політичної журналістики в більшості країн світу.