Сьогодні під час брифінгу у Парламенті Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко привернув увагу на головну, на його думку проблему, яка може очікувати Україну у 2012 році. «Вважаю, що ключовою подією 2012 року може стати проведення земельної реформи, а точніше «спецоперації земельних чиновників і владного бізнесу: як швидко і дешево забрати землю за один 2012 рік», – сказав М.Томенко.
За словами М.Томенка, все, що стосується земельної реформи «нагадує традиційну для української влади утаємничену спецоперацію, за якою не лише суспільство не знає, що на нього чекає за результатами цієї реформи, а й ця реформа поки що публічно не те, що не узаконена, а навіть не почала узаконюватися».
Віце-спікер нагадав, що на сьогоднішній день урядовий законопроект про ринок землі лише пройшов процедуру розгляду у профільному комітеті та отримав критичний висновок Головного науково-експертного управління, яке пропонує його доопрацювати. «Він навіть не розглядався у першому читанні», – додав М.Томенко. Водночас, Віце-спікер повідомив, що на місцях чиновниками Державного агентства земельних ресурсів спільно з місцевою владою проводяться типу громадські слухання про земельну реформу. Він розповів, що в основі цього нібито загального обговорення покладений документ, підготовлений Державним агентством земельних ресурсів та Міністерством аграрної політики і продовольства, випущений у книжечці під назвою «Земельна реформа в Україні: 100 запитань і відповідей».
За словами М.Томенка, з цього документу складається враження, що всі питання земельні чиновники уже вирішили. Він повідомив, що зокрема, в документі зафіксовано, що з 1 січня 2012 року можна буде продавати та купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Також в документі сказано, що оцінюватимуть землю юридичні та фізичні особи, які отримають ліцензію на виконання цих робіт. Більше того, експерти, як каже владна земельна книжечка, переконані, що у 2012 році вартість землі буде низькою: від 300 до 800 доларів за гектар. А селянам, які працюють на землі буде надана одна і дуже «серйозна» преференція – вони 50% платежу за землю можуть заплати з розстрочкою на 5 років. Водночас, за словами політика, влада не переживає і не думає над підготовкою цієї земельної реформи, оскільки говорить, що земельний кадастр реально може бути створений лише з 1 січня 2012 року і лише у 2012 році може запрацювати земельний банк.
«Тобто складається враження, що земельні чиновники і бізнес уже визначили, що з 1 січня 2012 року вони будуть продавати землю, як зрозуміло з даного документу, за вкрай заниженими цінами і вже, очевидно, складена карта як за безцінь скупити землю передовсім у малозабезпечених та соціально-вразливих категорій населення», – підсумував Микола Томенко.
Водночас, Микола Томенко назвав цілком очевидним, що про цю земельну спецоперацію не знають у парламенті навіть представники більшості, за його словами, залишається питання чи погодили її з Президентом та Прем’єр-міністром.