Сьогодні у парламенті відбувся спільний брифінг Заступника Голови Верховної Ради України Микола Томенка та представників Всеукраїнського риболовного громадського об’єднання «Громада рибалок України» Андрія Неліпи і Дениса Соболєва з нагодивідкриття літнього сезону любительського риболовства. Учасники брифінгу повідомили, що 19 червня у більшості регіонів України закінчується офіційна нерестова заборона на вилов риби і фактично відкривається літній сезон любительського риболовства та звернули увагу громадськості та засобів масової інформації на те, що здійснення риболовства відбувається згідно чітко виписаних правил, які стосуються способів, дозволених засобів лову, обсягів вилову тощо.
Так, Микола Томенко нагадав, що з 16 лютого 2010 року набули чинності, ініційовані ним, зміни до законодавства України щодо посилення кримінальної відповідальності за незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, зокрема щодо здійснення риболовлі за допомогою електровудок, які за ступенем негативного впливу часто перевищують такі фактори впливу, як виорювання та витоптування берегів, забруднення сміттям і злив стічних вод. «Не зважаючи на те, що останнім часом Верховна Рада прийняла низку законів, спрямованих на боротьбу з браконьєрством, на сьогодні це ганебне явище залишається масовим, технічно оснащеним, часто безкарним», – підкреслив Віце-спікер, наголосивши, що такий лавиноподібний ріст браконьєрства становить серйозну загрозу національній екологічній безпеці України. «Протягом останніх років в результаті масового браконьєрства чисельність багатьох мисливських тварин скоротилася на 30-70 %. Рибними браконьєрами щорічно у прісних водоймах, Чорному та Азовському морях відловлюється 197 тис. т риби, що майже дорівнює її промисловому вилову», – привів він статистичні дані.
Микола Томенко переконаний, що активному росту браконьєрства, в тому числі сприяє і масовий продаж вітчизняних та імпортних браконьєрських знарядь – електровудок, самоловів, капканів, синтетичних сіток. Він наголосив, що щорічно в Україні вилучається приблизно 100 тисяч браконьєрських знарядь, разом з тим на руках рибних браконьєрів знаходиться до 10 мільйонів заборонених знарядь лову. Окрім того, через їх дешевизну в більшості випадків вони просто викидаються після разового використання і на дні водойм часто накопичуються кілометри викинутих синтетичних сіток, які не гниють роками і в які потрапляє і гине риба.
Віце-спікер повідомив, що на пропозицію низки екологічних організацій та за результатами круглого столу «Питання реалізації законодавства України щодо протидії грубому порушенню правил рибальства та шляхи його вдосконалення», який проходив у парламенті, він, спільно з народними депутатами А.Семинога, В.Даниленко та О.Горошкевич зареєстрували Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про тваринний світ» (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством) (р.н. 6458-1). Даним законопроектом пропонується заборонити виготовлення, збут та застосування отруйних та анестезуючих засобів, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудки), вибухових речовин, пташиного клею та синтетичних сіток. А також вводиться заборона ввозу до України з-за кордону широко розповсюджених браконьєрських синтетичних сіток, електровудок і капканів.
Окрім того, одним з механізмів та заходів, які сприяли б у боротьбі з поширенням браконьєрства М.Томенко назвав активне та широке залучення небайдужої громадськості і, зокрема, повернення громадським правоохоронним інспекторам права складати адміністративні протоколи про порушення правил рибальства. Він нагадав, що сьогодні в парламенті на розгляді знаходиться ветований Президентом України Закон, який якраз і надавав громадським інспекторам такі повноваження (р.н. 3003).
«Посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за використання заборонених знарядь лову стало важливим кроком в боротьбі з браконьєрством. Наступним не менш ефективним заходом могла б стати законодавча заборона імпорту електровудок та синтетичних сіток, а також заборона виготовлення, збуту та застосування браконьєрських знарядь на території України», – підсумував Микола Томенко.