У понеділок Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко відвідав Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка, що в Києві, де презентував книгу про Петра Християновича Вітгенштейна з серії «Почесні члени університету святого Володимира».
Головний герой даного дослідження, авторами якого є Іван Гриценко, Віктор Короткий та Микола Томенко, – князь Петро Вітгенштейн, який у свій час відіграв важливу роль в становленні Київського університету та був обраний почесним членом Імператорського Університету Св. Володимира серед «особ, известных любовью к просвещению или сказавших покровительство успехам учебных заведений в здешнем крае».
Виступаючи перед присутніми, Микола Томенко назвав надзвичайно важливим, що була започаткована серія «Почесні члени університету святого Володимира». Він подякував її ініціаторам – Івану Гриценку та Віктору Короткому і висловив сподівання, що добірка книг з цієї серії буде з кожним роком збільшуватися. «Я радий, що Університет розпочинає таку серію і переконаний, що ближчим часом зусиллями Івана Гриценка і колективу фахівців юридичного та історичного факультету ми її продовжимо», – сказав він.
«Загалом такі науково-популярні речі є дуже корисними, бо ми пропагуємо і намагаємося з’ясувати та показати чим жив Університет, який в різний період був в епіцентрі історичних, політичних і наукових подій, та які люди в ньому працювали», – наголосив Микола Томенко. Стосовно планів, то, за словами М.Томенка, розпочалася робота над тим, щоби ближчим часом побачило світ таке ж видання про Михайла Максимовича, як першого ректора Університету, та Миколу Костомарова. «Для нас це надзвичайно важливо. Це люди, які заслуговують на таке видання», – додав він.
Представляючи книгу, Микола Томенко зазначив, що місце презентації – будинок-музей Тараса Шевченка – було вибране не випадково, адже, серед іншого, у даному виданні представлено окремий розділ під назвою «Історія одного портрета», який розповідає про Петербурзький період творчості Тараса Шевченка. Окрім того, у книзі представлено копії як відомих, так і менш відомих портретів та малюнків митця, а також описано історію створення Шевченком-художником портрету Петра Вітгенштейна. «Радий, що петербурзький художній період Шевченка, його робота над серією «Русские полководцы» стали в тому числі і предметом цього дослідження», – сказав М.Томенко.
Говорячи про ювілейну дату, що святкуватиметься через два роки, Віце-спікер повідомив, що в планах авторів книги до 200-ої річниці з дня народження Т.Шевченка поєднати велику історію життя і творчості Тараса Шевченка і велику історію діяльності Київського університету. «Видання Тарас Шевченко і Університет – це прекрасна ідея, яка виводить Шевченка за межі його вузького пізнання і вводить в контекст наукової, просвітницької та громадської діяльності». – наголосив він.
Окрім того, говорячи про майбутні плани, Заступник Голови Парламенту повідомив, що його Фонд «Рідна країна» має намір продовжити видання започаткованої на початку 2012 року факсимільної серії альбомів Тараса Шевченка.
Микола Томенко розповів, що нещодавно він спільно із заступником Інституту літератури НАН України Сергієм Гальченком відвідав Архів рукописів Інституту літератури України НАН України і оглянули фонди Тараса Шевченка, які зберігаються тут, зокрема, Альбом Тараса Шевченка 1839-1843 років. До так званого першого альбому Тараса Шевченка входять рисунки 1839 – 1842 років, виконані художником у Петербурзі, та краєвиди Києва, типи селян і численні ескізи, етюди та начерки до «Живописної України», «Селянської родини», зроблені під час першої подорожі поета Україною 1843 року. Більшість рисунків виконано олівцем, в окремих випадках – тушшю-пером.
Микола Томенко наголосив, що з точки зору дослідника видання першого Альбому буде надзвичайно важливим та повідомив, що воно буде здійснене в наступному році до дня народження Тараса Шевченка.
Підсумовуючи, Віце-спікер розповів, що презентовану сьогодні книгу про Петра Християновича Вітгенштейна з серії «Почесні члени університету святого Володимира», безкоштовно отримають бібліотеки міста. Учасники прес-конференції також мали змогу отримати примірник книги.