Верховна Рада України підтримала пропозицію Голови Комітету з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка щодо направлення на повторне друге читання проекту Закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» (реєстр. № 1076). За це проголосували 342 народних депутати.
«У сесійній залі немає дискусії щодо необхідності створення в Україні суспільного мовлення. Натомість триває обговорення, яким саме воно повинно бути. Комітет з питань свободи слова та інформації після двотижневих дискусій напрацював 108 поправок до редакції законопроекту, підготовленого до другого читання», – зазначив Голова Комітету Микола Томенко.
За його словами, у законопроекті про суспільне мовлення є розбіжності між Урядом і парламентом із трьох принципових питань. «По-перше, це розбіжності щодо того, чи повинна бути комерційна реклама на суспільному ТБ. Я займаю ту позицію, що суспільне мовлення принципово має різнитися від комерційного телебачення, а тому комерційної реклами там не може бути (за виключенням наших зобов’язань перед Європейською мовною спілкою», – зауважив Микола Томенко.
За його словами, друга розбіжність з Урядом полягає у шляхах забезпечення незалежності фінансування суспільного телебачення. «Ми вважаємо, що суспільне мовлення повинне фінансуватися з Держбюджету із зазначенням конкретної суми, окремим рядком бюджету», – уточнив Голова Комітету.
«Третя розбіжність полягає у «реорганізаційному моменті», адже в законі не прописано, на базі чого створюється суспільне телебачення. Тому може виникнути ситуація, що Кабінет Міністрів може створити суспільний телеканал на базі Першого національного, а обласні ТРК лишаться у державній комунальній власності і далі висвітлюватимуть робочі дні місцевих чиновників. Ми вважаємо, що це неправильно, адже під суспільне телебачення має бути реформована уся система державних і комунальних ЗМІ», – наголосив Микола Томенко.
Також, за його словами, важливим є питання формування складу наглядової ради, щоб вона була максимально незалежною від Уряду, адже повинно бути чітке розуміння того, що суспільне телебачення – це телеканал, яким не керує Уряд або місцева влада.