Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко нагадав, що з 1 січня 2010 року набуває чинності Закон «Про засади запобігання та протидії корупції». Цей Закон має низку норм, зокрема щодо обмеження роботи близьких осіб в органах державної влада.
Як відомо, даний Законопроект було ухвалено 11 червня 2009 року, його підтримали 230 народних депутатів, зокрема БЮТ, блок Литвина, Комуністична партія та частина фракції Наша Україна-Народна Самооборона. Не підтримали Законопроект Партія регіонів та значна частина фракції НУ-НС, в тому числі Арсеній Яценюк, Іван Плющ, частина депутатів «Єдиного центру» та частина депутатської групи «За Україну».
Микола Томенко повідомив, що, згідно Закону, близькими особами є подружжя, діти, батьки, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки, усиновлювачі, усиновлені, а також інші особи за умови їх постійного проживання разом із суб’єктом, визначеним Законом, і ведення з ним спільного господарства. Ці особи не можуть мати в безпосередньому підпорядкуванні або бути безпосередньо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам.
Заступник Голови ВР також роз’яснив, що дана норма Закону, зокрема, поширюється на ряд посадових осіб, якими є:
– Президент України, Голова Верховної Ради України та його заступники, Прем\’єр-міністр України та інші члени Кабінету Міністрів України, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор України, Голова Національного банку України, Голова Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;
– державні службовці;
– посадові особи місцевого самоврядування;
– військові посадові особи Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань;
– судді Конституційного Суду України, професійні судді, народні засідателі і присяжні;
– особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, державної кримінально-виконавчої служби, органів та підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв\’язку та захисту інформації України;
– посадові особи і працівники органів прокуратури, дипломатичної служби, митної служби, державної податкової служби;
– посадові та службові особи інших органів державної влади;
а також особи, які прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування: посадові особи юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету; члени окружних/територіальних та дільничних виборчих комісій тощо.
Згідно прописаних Законом норм, у разі виникнення обставин, що порушують вимоги частини першої, статті 6 (близькі особи є в безпосередньому підпорядкуванні або безпосередньо підпорядковані), відповідні особи, близькі їм особи вживають заходів щодо усунення таких обставин у п’ятнадцятиденний строк. Якщо в даний строк ці обставини добровільно не усунуто, відповідні особи та/або близькі їм особи в місячний строк підлягають переведенню в установленому порядку на іншу посаду, що виключає безпосереднє підпорядкування. У разі неможливості такого переведення особа, яка перебуває в підпорядкуванні, підлягає звільненню із займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством, що регулює питання доброчесної поведінки осіб, уповноважених на виконання функцій держави, органів місцевого самоврядування.
Микола Томенко зауважив, що Закон набуває чинності за 50 днів і було би правильно поінформувати всіх посадовців, які підлягають під дію цього закону, починаючи від Президента і керівника Секретаріату Президента, які мають слабкість залучати своїх родичів до керування країною та всіх посадових осіб, особливо на регіональному рівні, «оскільки у нас існують деякі області, де призначення на ключові посади відбуваються значною мірою за ознаками родинної близькості», що з 1 січня протягом 15-денного терміну ці особи повинні бути переведені на іншу посаду, що виключає безпосереднє керування.
Віце-спікер наголосив на важливості Закону «Про засади запобігання та протидії корупції» та висловив переконання, що він сприятиме зменшенню лобізму та корупції в органах влади. «Можна сказати, що з 1 січня 2010 року значною мірою втратить свою вагу так зване політичне кумівство, як засіб приведення на різноманітні посади в органи державної влади представників своїх родин», – сказав він.