У понеділок, відповідаючи на запитання дописувача стосовно якості депутатського корпусу під час інтернет-конференції на «ЛігаБізнесІнформ», Віце-спікер Микола Томенко зазначив, що для того, щоб у Парламенті з’явилися професійні депутати необхідні системні законодавчі зміни.
Політик наголосив, що «дана проблема потребує системного вирішення». Він зауважив, що з одного боку, якість депутатського корпусу мусять забезпечувати політичні партії, що його формують. Для прикладу, М.Томенко розповів, що опозиція передбачила для всіх кандидатів в депутати процедури, які б унеможливлювали появу «тушок». Зокрема, публічна з відеозаписом присяга кандидатів в депутати, персональна партійна відповідальність лідерів партій за своїх висуванців тощо.
Водночас Микола Томенко підкреслив, що важливішими, на його переконання, є законодавчі інструменти. «Зокрема, закон про відкликання депутатів (виборцями, коли йдеться про мажоритарного кандидата, партією – коли про партійного), зняття депутатської недоторканості, власне уточнення завдання і статусу народного депутата в нинішніх законах», – перечислив він.
М.Томенко відмітив, що на сьогоднішній день закон дозволяє реєструватися кандидатом в народні депутати (кандидатом в міські голови та інші обрані посади) особі, що не має вищої освіти. «Очевидно, це такий собі «ленінський рецидив» – залучення до управління трудящих, які раз на місяць приїжджали у Верховну Раду підтримати рідну партію і отримати набір продуктів та подарунків», – сказав М.Томенко. «Сьогодні це виглядає як ненормальність, оскільки народний депутат прирівнюється до одного з найбільш статусних державних службовців, і, скажімо, його помічником може бути людина, якщо вона має вищу освіту. При тому, що сам депутат може її не мати», – додав він.
«Отож, йдеться про перетворення депутатської діяльності в професійну щоденну роботу, а не громадське навантаження чи прикриття мандатом власного бізнесу», – підсумував Віце-спікер. Він наголосив, що лише за таких обставин можна отримати професійних і доброчесних депутатів.
Микола Томенко також повідомив, що ініціюватиме внесення змін до законів, зокрема, в частині того, що наявність вищої освіти є обв’язкою для кандидатів в депутати, претендентів на посаду міського голови тощо.