«Не встигли порадіти кияни і гості міста перемозі громадськості над ідеєю влади на центральній площі міста перед будівлею ЦВК організувати базар, як наметовий ринок знову встановили», – повідомив народний депутат, один з ініціаторів боротьби за цивілізований, європейський вигляд площі Лесі Українки Микола Томенко.
Він нагадав, що облаштування цього ринку, вочевидь, задумувалося з метою недопущення проведення мітингів біля ЦВК, а потім переросло в бізнес-проект, скоріше за все, чиновників Київської обласної держадміністрації. Адже, як підтверджує переписка з органами влади, навіть Печерська райдержадміністрація не давала згоди на розміщення там постійнодіючого ринку.
«Базарна ідея» настільки прижилася, що за період діяльності цього ринку антисанітарійні умови продажу м’яса, риби та інших продуктів харчування привабили туди не лише мишей, а й щурів. В результаті дій громадськості, судових позовів, депутатських звернень тощо базар був закритий, і кияни літо та початок осені пережили в нормальних умовах: площа у центрі міста набула цивілізованого вигляду – були облаштовані квіткові клумби, місця для відпочинку, прибрана територія біля пам’ятника Лесі Українці тощо», – нагадав Микола Томенко.
На його переконання, причин для чергового відновлення базару на площі Лесі Українки може бути кілька. «Або центральна влада дала вказівку Київській ОДА відновити цей ринок з політичних міркувань. Адже 15 грудня відбудуться перевибори у п’яти округах і, можливо, ще будуть призначені вибори у трьох округах, представників яких судом було позбавлено депутатських мандатів. І тому саме так влада вирішила підготуватися заздалегідь до оголошення «правильних» результатів виборів, очевидно, побоюючись того, що результати треба буде «підкореговувати» і тому необхідно захистити площу біля ЦВК від можливих протестних акцій», – зазначив народний депутат.
На його думку, також, скоріше за все, прийнято рішення готуватися до президентських виборів. «Оскільки президентська кампанія де-факто вже стартувала, тому треба всі майданчики, де можливе проведення акцій протесту, сьогодні закрити. Я не здивуюся, якщо ближчим часом «розпишуть» і Майдан незалежності або через черговий «Майдан’s», або через облаштування якихось ярмарків», – припустив Микола Томенко.
За його словами, можлива й інша причина: чиновники вирішили і далі продовжувати заробляти на антисанітарійних умовах продажу і безладі у центрі міста, оскільки, як кажуть фахівці, такий ринок дає організаторам немалі заробітки. За словами продавців, місяць торгівлі їм обходиться до 5 тис. грн за місце.
«За будь-яких обставин, – говорить Микола Томенко, – влада вкотре знехтувала інтересами мешканців Києва і вирішила стати на захист щурів, можливих фальсифікаторів виборів або Президента».
Він запевнив, що ніхто не збирається згортати боротьбу за звільнення площі Лесі Українки, яка розташована в історичній частині Києва від наметового базару, а тому громадськість, яка домоглася знесення цього ринку влітку, продовжить свою боротьбу і надалі.