У середу за ініціативою заступника Голови Верховної Ради України Миколи Томенка у парламенті відбувся «круглий стіл» «Питання реалізації Закону України «Про тваринний світ» щодо заходів по боротьбі з браконьєрством».
Починаючи роботу «круглого столу», Микола Томенко нагадав, що місяць тому втупив в дію Закон України «Про внесення змін до Закону України Про тваринний світ» (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством) (№3325-VI) і на сьогоднішній день виникла потреба спланувати роботу з виконання даного Закону, оскільки, за його словами, треба привести нормативні бази міністерств, відомств та органів місцевої влади у відповідність до норм, прописаних Законом. М.Томенко, як один з авторів даного Закону також нагадав ряд норм, які ним вводяться. Зокрема, згідно з Законом, для добування об’єктів тваринного світу забороняється виготовлення, збут і застосування браконьєрських знарядь (отруйних принад, колючих, давлючих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім промислового рибальства). Окрім того, Законом вводиться заборона на ввезення в Україну капканів, монониткових (волосінних) сіток і електровудок, які використовуються виключно з браконьєрською метою.
Говорячи про перший місяць дії Закону, Микола Томенко підкреслив, що основною проблемою залишається те, що інформація про його вступ в дію доходить до місцевого рівня із запізненням. Він відзначив, що на даному етапі функція парламенту це контроль, моніторинг та інформаційна підтримка того, що такий Закон є і його треба виконувати, а решта – робота контролюючих органів та місцевих органів влади.
Микола Томенко наголосив, що прийняття Закону – серйозний крок, водночас, на жаль, варто констатувати, що по багатьох позиціях ситуація не змінилася на краще. Микола Томенко привів приклад конфлікту у Львові, коли львівські рибалки другий рік поспіль проводять акції протесту, вимагаючи зняти з посади чиновників рибоохоронних органів області, які прикривають браконьєрів, не даючи при цьому рибалити простим любителям. Окрім того, він назвав безпрецедентними ситуації у Київській та Рівненській областях, коли судді судовими рішеннями повернули браконьєрам знаряддя електролову. «Таких прикладів про неадекватні дії правоохоронних органів місцевої влади, що опікується питанням виконання законів більш ніж достатньо», – наголосив він.
За результатами сьогоднішнього обговорення було прийнято рішення скоординувати спільну роботу у боротьбі з браконьєрством. Зокрема, за словами Віце-спікера, варто допомогти митниці активно включитися в зупинку ввезення в Україну браконьєрських знарядь лову, окрім того, треба знайти механізм зупинки продажу браконьєрських знарядь лову, зокрема електровудочок, через Інтернет.
Підсумовуючи, Микола Томенко наголосив, що «якщо в найближчі кілька місяців влада не продемонструє, що вона буде забезпечувати виконання цього Закону, його доля буде такою, як і доля більшості заборонних законів, – він буде ігноруватися».
Водночас, Віце-спікер висловив переконання, що до Дня рибалки, який святкуватиметься цими вихідними, «варто зробити все, що справжні рибалки відчували насолоду від цього свята, а браконьєри зрозумілі, що ми зробимо все, щоб вони не зловживали загальноукраїнським правом на використання надр та водойм».
В роботі «круглого столу» взяли участь представники Міністерства економіки України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної митної служби України, Державного агентства рибного господарства України, Державної екологічної інспекції України, народні депутати України, представники органів місцевого самоврядування, Всеукраїнської громадської організації «Громада рибалок України» та інших природоохоронних громадських організацій.