Жодна заява Президента України Віктора Ющенка за наслідками засідання Ради національної безпеки і оборони щодо позачергових парламентських виборів не підкріплена двома його вчорашніми указами. Про це сьогодні заявив заступник голови Верховної Ради Микола Томенко, передає УНІАН.
Віце-спікер нагадав, що після засідання РНБО Президент проінформував, що «заради нормальної підготовки до виборів» він «ухвалив рішення перенести термін голосування на 14 грудня 2008 року». При цьому Томенко відзначив, що оскільки всі рішення Президента України підкріплюються його указами, то для перевірки його заяви слід звернутися до одного з указів. Зокрема, відзначив він, указ Президента № 952/2008 «Про зупинку дії Указу Президента України від 9 жовтня 2008 року № 911» передбачає зупинку дії попереднього указу щодо дострокового припинення повноважень Верховної Ради України VI скликання і призначення позачергових виборів.
Крім того, відзначив віце-спікер, відповідно до заяви Президента, Глава держави вирішив «відновити роботу парламенту VI скликання на декілька днів».
Заступник голови ВР відмітив, що ця заява Ющенка розміщена на його офіційному інтернет-представництві. У той же час, відзначив він, ні указ Президента України № 951/2008 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 жовтня 2008 року «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні і виконанні рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 жовтня 2008 року «Про невідкладні заходи із забезпечення конституційних виборчих прав громадян України під час проведення позачергових виборів у Верховну Раду України», ні указ Президента № 952/2008 «Про зупинку дії Указу Президента України від 9 жовтня 2008 року № 911» не вказують ні чіткої дати проведення позачергових виборів, ні конкретного терміну, на скільки днів відновлена робота парламенту.
«Виглядає так, що після вчорашнього засідання РНБО Президент Віктор Ющенко вперше в історії України усно почав керувати державою і усно визначати таку принципову річ, як дата позачергових виборів», – вважає Микола Томенко.
За його словами, на сьогоднішній день ні у кого не повинно виникати сумнівів в легітимності і правомочності парламенту. При цьому, навіть якщо керуватися логікою Президента і вважати, що ВР була неправомочна після обнародування указу від 9 жовтня про розпуск ВР VI скликання і проведення позачергових виборів, то у вчорашньому указі Глава держави повинен був чітко визначити термін, на який робота ВР поновлюється, відзначив Томенко.
«Ні в одному, ні в іншому указах не міститься жодного слова про відновлення роботи парламенту на 1-2 або декілька днів. Тому жодне рішення і заява Президента не солідарне з його указами», – сказав він.
Микола Томенко нагадав, що в 2007 році під час проведення позачергових виборів Президент також припиняв дію свого указу і відновлював роботу ВР на 4 дні, і це чітко було прописано в документі.
«Аналіз ситуації, що склалася сьогодні, показує: якщо виконувати букву указів Президента, то з них витікає, що вибори в Україні скасовані. Якщо ж керуватися не указами, а заявами Президента, тоді виглядає так, що парламент може працювати декілька днів, а вибори в Україні відбудуться 14 грудня», – зауважив Микола Томенко.
При цьому, заступник голови ВР відзначив, що і раніше Президент видавав укази, які викликали дискусії або суперечки. «Але ще до цих пір не було такого, щоб проведення виборчої кампанії визначалося заявами, а не указами глави держави. Це свідчить, що в Україні встановлена або середньовічна монархія, або якась нова, невідома досі форма управління державою», – сказав Микола Томенко.