Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко вважає, що заходами з нагоди відзначення 20-річчя Незалежності повинна опікуватися громадськість.
Микола Томенко відмітив, що протягом останніх місяців цього року стало очевидним, що влада не планує на належному рівні відзначати 20-річчя Незалежності. «Враховуючи те, що в бюджеті не передбачено фінансування на належне відзначення 20-річчя Незалежності, можна зробити висновок, що влада загалом та уряд зокрема не планують відзначення цієї події», – сказав він. Як приклад, Микола Томенко повідомив, що на видання української книжки з 33 мільйонів цього року, які до сих пір не профінансовані, у наступному залишиться лише 20 мільйонів гривень. «Для музеїв, театрів, бібліотек, заповідників це швидше буде рік виживання, аніж святкування», – наголосив політик.
За словами Віце-спікера, «більшість Верховної Ради теж «адекватно» підійшла до відзначення 20-річчя Незалежності кілька разів проваливши постанову про відзначення пам\’ятних дат і ювілеїв у 2011 році». Саме тому, на його думку, єдиний варіант який залишається – це активно включити українську громадськість до відзначення.
Микола Томенко поінформував, що 2011 рік знаменний ще й тим, що це рік тисячоліття з часу заснування Софійського собору в місті Києві, 450-ліття з часу видання Пересопницького Євангелія, 300-річчя з часу заснування Олешківської Січі тощо. М.Томенко також нагадав, що у 2011 році вшановуватиметься 150 років з дня смерті та перепоховання Тараса Шевченка. Він повідомив, що з цієї нагоди видавництво «Веселка» за підтримки Фонду Миколи Томенка «Рідна країна» планує видати першу біографію Тараса Шевченка, яку підготував у 1882 році Михайло Чалий.
Окрім того, Микола Томенко поінформував, що звернувся до Волинської та Кримської влади з проханням активізувати роботу по відзначенню 140-річчя з дня народження Лесі Українки (25 лютого). М.Томенко звернув увагу прем’єр-міністра Криму, що Постановою «Про відзначення 140-річчя з дня народження видатної української поетеси, громадського діяча Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки)», за авторством М.Томенка та А.Мартинюка, яку підтримала Верховна Рада, зокрема, передбачається проведення ремонту музею Лесі Українки у місті Ялті.
Серед важливих дат 2011 року Микола Томенко назвав 200 років з дня народження відомих громадських та культурних діячів, членів «Руської трійці» Івана Вагилевича та Маркіяна Шашкевича, 170 років з дня народження Михайла Драгоманова, 140 років від дня народження одного із засновників української академії наук Агатангела Кримського, 120 років від дня народження Павла Тичини та багато інших.
Водночас, заступник Голови ВР М.Томенко зазначив, що «влада поки що не планувала належним чином підготуватися до відзначення 20-річчя Незалежності, а отже продовжує ігнорувати вшанування української історії, культури та традиції». Він ще раз наголосив, що не варто сподіватися на державну підтримку у цій справі та назвав єдиним шансом належним чином відзначити ці події та вшанувати визначних українців у 2011 році – спільні дії української громадськості.