Сьогодні виповнюється 75 років з дня народження визначного українського поета Василя Симоненка.
Голова громадського оргкомітету з підготовки та відзначення річниці з дня народження поета, Заступник Голови ВР України Микола Томенко повідомив, що, окрім низки заходів у рідних Симоненкові місцях, у день народження поета його лірика зазвучить «живим» голосом – додатковим накладом видадуть диск «Лебеді материнства». До нього увійшли 17 записів авторського виконання поетом власних творів.
Член громадського комітету з підготовки та відзначення ювілею Василя Симоненка, президент Національної радіокомпанії України Віктор Набруско розповідає, що аудіо записи шукали у приватних колекціях, оскільки у державних архівах не виявилося жодного. «Симоненко був тоді заборонений. Це людина, яка абсолютно не вписувалася в рамки того часу», – додає він.
Заходи з нагоди 75-річчя Василя Симоненка триватимуть до 11 січня. Зокрема на Полтавщині, вручили обласну літературно-мистецьку премію імені видатного земляка, відвідали будинок, де народився і жив поет.
Микола Томенка також повідомив, що у Черкасах, на будівлі редакції «Черкаський край», де колись працював Симоненко, встановили меморіальну дошку та відремонтовано сам будинок. «Нарешті Черкащина зробила вагомий крок з популяризації відомого українського поета, і тепер усі черкащани та гості міста зможуть побачити будинок, звідки почалася журналістська діяльність Василя Симоненка», – сказав М.Томенко. За його словами, встановлення меморіальної дошки та ремонт будинку відбулися завдяки активній участі голови обласної ради Володимира Греся.
11 січня у Національній філармонії України у Києві відбудеться творчий вечір пам’яті поета.
Довідково:
Василь Симоненко свого часу став одним із перших речників українського «шістдесятництва». Він народився на Полтавщині, здобув журналістську освіту в Київському університеті, а працювати поїхав на Черкащину. Журналістську діяльність із літературною поєднував іще зі студентських років – попри це, за життя поета вийшла друком лише одна його збірка, «Тиша і грім».
Василь Симоненко помер у 28 років. За офіційною версією – від раку. За іншою версією, яку підтримують його сучасники, Симоненко просто «забагато знав».
У 1962 році він разом із колегами Аллою Горською та Лесем Танюком виявив місця поховання розстріляних жертв НКВС у Биківні. Про жахливу знахідку повідомили у міськраду, але замість слідства, усіх трьох почали переслідувати. Василя Симоненка навіть кілька разів жорстоко побили. Наслідком цього, упевнені друзі поета, і стала його швидка смерть.