Сьогодні, відкриваючи парламентські слухання «Про стан та перспективи видобутку вуглеводнів в Україні та запровадження державної монополії на цю діяльність», заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко сказав, що стабілізація і нарощування видобування нафти і газу, забезпечення на цій основі потреб нашої держави в енергоносіях є надзвичайно важливою. Вона зменшує залежність України від імпортних поставок і створює передумови енергетичної незалежності держави та зміцнює засади її економіки.
Микола Томенко наголосив, що вирішення цього ключового завдання можливе через підвищення обсягів та ефективності геолого-пошукових робіт, відкриття нових родовищ та нових газоносних горизонтів на існуючих родовищах. Здійснити ж це можна при належному фінансуванні перспективних робіт, зосередженні зусиль і фінансових потоків у напрямку забезпечення щорічного приросту ресурсної бази вуглеводнів. А світовий досвід свідчить, що він у два-три рази повинен перевищувати обсяги видобутку.
Разом з тим, за його словами, сучасний стан сировинної бази нафтогазової промисловості України характеризується низкою особливостей, які необхідно враховувати при регулюванні роботи галузі.
Віце-спікер підкреслив, що йдеться саме про корегування, оскільки за останні роки Верховна Рада схвалила цілий ряд законів стосовно нафтогазової галузі. Зокрема, у 2009 році було прийнято закон щодо видобування газу метану вугільних родовищ. На порядку денному необхідні законодавчі кроки відносно видобування сланцевого газу, поклади якого в Україні значні.
Однак, Микола Томенко відзначив, що уже зараз можна говорити про неврегульованість, або ж неналежне врахування потреб нафтогазової галузі, а особливо її розвитку у податковому, земельному законодавстві, бюджетному плануванні.
Микола Томенко висловив сподівання, що надіслані пропозиції Уряду теж стануть предметом обговорення фахівців, науковців і депутатів. Характеризуючи їх, він визначив цілу низку резонансних тем, серед яких, зокрема, пропозиція Уряду передати право на визначення земельних відводів цінних земель з компетенції Верховної Ради до компетенції Кабінету Міністрів.
Заступник Голови ВР також наголосив, що однією з проблем залишається проблема системи пільг та компенсацій тим населеним пунктам та регіонам, в яких відбувається пошук та видобування корисних копалин. За словами Миколи Томенка, такі регіони потребують справедливого підходу у розподілі коштів і варто не лише залишати значну частину податку за місцевими бюджетами, а й реалізовувати низку природоохоронних програм, які повинні фінансуватися з державного бюджету.
Завершуючи вступне слово, заступник Голови Верховної Ради також назвав серйозною проблемою державну монополію в цій галузі. Він повідомив, що всі його перебування в регіонах, в яких знаходяться свердловини та відбувається видобуток, наштовхують на думку, що в цій справі є фантастична стабільність: влада змінюється, а власники свердловин залишаються. Микола Томенко зазначив, що з цього можна зробити висновок: або вони дуже ефективно працюють, або отримали право на пожиттєве користування свердловинами.
Підсумовуючи, заступник Голови ВР закликав присутніх до конструктивної дискусії.