У середу під час брифінгу у парламенті Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зробив акцент на низці соціальних і гуманітарних питань, які сьогодні активно дебатуються. «Досі є незрозумілою логіка дій уряду в питанні пенсійної реформи, освітньої реформи та реформи в галузі охорони здоров’я», – підкреслив М.Томенко.
Конкретизуючи, Микола Томенко особливо наголосив на тому, що уряд повинен внести новий законопроект щодо пенсійної реформи до 16 лютого (дня проведення парламентських слухань з цієї теми). Віце-спікер назвав незрозумілою ситуацію, яка склалася із вже поданим до парламенту Законопроектом «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Він нагадав, що Віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко заявив, що цей документ буде відкликано з парламенту. «Для того, щоб дискусія з цього питання була фаховою і серйозною, сьогодні надзвичайно важливо, щоб уряд пішов на цей крок: відкликав поданий Законопроект, визнавши, що там багато непродуманих і помилкових ідей», – сказав М.Томенко.
Водночас, за словами Заступника Голови парламенту, на сьогоднішній день уряд Законопроект про пенсійну реформу не відкликав, а тому «логіка дій уряду поки є незрозумілою». Микола Томенко наголосив, що, якщо уряд пропонує нову систему запровадження пенсійної реформи, він повинен діяти так, як це передбачено Регламентом і чинним законодавством: спочатку відкликати той Законопроект, який передбачає вступ пенсійної реформи в дію з 1 лютого, а вже після офіційного відкликання, подати новий законопроект. Водночас, М.Томенко нагадав, що 16 лютого у Верховній Раді повинні відбутися парламентські слухання на тему пенсійної реформи. «І якщо уряд не внесе новий законопроект, то не зрозуміло що обговорювати на цих слуханнях, оскільки старий Законопроект уже скритикований самим урядом, а нового ми не маємо», – зауважив Віце-спікер.
Окремо Микола Томенко наголосив на тому, що ще одна урядова ініціатива може призвести до серйозного спротиву передовсім учасників бойових дій та осіб прирівняних до них. Віце-спікер повідомив, що Законопроектом «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду» (р.н.7562) передбачається фактична ліквідація всіх пільг для цієї категорії населення та можливість їх відновлення спеціальним рішенням уряду. За його словами, особливо це питання є актуальним напередодні річниці виводу військ з Афганістану (15 лютого) та вже спричинило передреволюційний загальний настрій учасників бойових дій. Микола Томенко підкреслив, що такого радикального скорочення соціальних пільг для цих категорій громадян ще не було та наголосив, що владі необхідно роз’яснити свою позицію у цьому питанні. «Влада повинна чітко сформулювати своє бачення які пільги вони хочуть зберегти, передовсім для учасників Великої Вітчизняної війни та учасників бойових дій в Афганістані», – підкреслив М.Томенко. Водночас, він ще раз наголосив, що «до 15 лютого (день виводу військ з Афганістану) було б цинізмом уряду забрати всі пільги в учасників бойових дій».
Заступник Голови Верховної Ради висловив переконання, що парламентський Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, а також Комітет соціальної політики та праці повинні ґрунтовно опрацювати це питання, зустрітися з представниками ветеранських, афганських, чорнобильських організацій і подумати як діяти в ситуації, що склалася.