У четвер Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко взяв участь у роботі «круглого столу» на тему: «Яким повинен бути в Україні 2012 рік – Рік спорту та здорового способу життя».
Відкриваючи роботу «круглого столу», Микола Томенко нагадав, що у відповідності до Указу Президента 2012 рік в Україні оголошено Роком спорту та здорового способу життя. «Сьогодні з ініціативи міжфракційного об’єднання «Здорова і спортивна Україна», до якого входять представники всіх парламентських фракцій та за підтримки Комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму ми вирішили з’ясувати як на місцевому рівні, в громадських організаціях, Уряді бачать практичні дії проведення Року спорту та здорового способу життя передовсім в частині саме здорового способу життя», – сказав М.Томенко, наголосивши, що цей пріоритет є надзвичайно важливим.
«Сьогодні ми знаходимося в такій ситуації, коли влада не лише щорічно, а й щомісячно повинна починати свою роботу з оцінки таких базових характеристик, які стосуються загальної якості життя людини, особливо у вимірах тривалості життя», – зазначив Віце-спікер. М.Томенко нагадав, що станом на 1 січня 2012 року Україна за тривалістю життя відстає від країн Європейського Союзу на десять з половиною років життя. «Громадянин України живе на десять з половиною років менше, ніж громадянин Європейського Союзу», – наголосив політик. «Якщо ж брати чоловіків європейських і українських, то українські чоловіки живуть на 13 з половиною років менше», – додав він. Микола Томенко наголосив, що на сьогоднішній день по коефіцієнту смертності Україна знаходиться на 18 місці серед країн світу. «Тому, думаючи про народжуваність, нам все-таки треба думати про те, як побороти високі показники смертності та підвищити тривалість життя», – підкреслив він. «А здоровий спосіб життя – один з елементів якості життя, а отже і його тривалості», – додав Віце-спікер.
Говорячи про фінансову складову розвитку, зокрема, фізичної інфраструктури, Микола Томенко звернув увагу на реалізацію норми Закону про фізичну культуру і спорт в частині пільг для бізнесу, який підтримує фізичну культуру і спорт. Він нагадав, що стара норма, яка давала пільги по ПДВ більше не дії, а діє норма стосовно того, що не включається до оподаткованого доходу «цільова благодійна допомога, що надається аматорським спортивним організаціям, клубам для компенсації витрат з придбання або оренди спортивного знаряддя та інвентарю…». Водночас, додав він, цю норму ніхто чітко не роз’яснив і дискусії з керівниками спортивних клубів, дитячими спортивними школами, місцевим самоврядуванням засвідчили, що на сьогоднішній день ніхто не знає як працювати з благодійною допомогою і не знає як її залучати. «Таким чином виходить, щоб без роз’яснення Кабінету Міністрів ніхто не знає як діяти в цьому питанні, і ми фактично відсторонили бізнес від допомоги спорту», – підсумував М.Томенко.
Говорячи про проблеми спортивної інфраструктури, М.Томенко зауважив, що сьогодні, крім шкіл та вишів, на безоплатній основі молодим людям та школярам практично нема де займатися фізичною культурою і спортом. Водночас, він зауважив, що існують школи і, особливо, виші, в яких після закінчення навчального процесу у басейнах, спортивних залах тощо можна займатися лише на платній основі. «Тобто держава за бюджетні кошти будували спортивну інфраструктуру у школах і вишах, а там ні студенти, ні школярі не мають можливості займатися», – наголосив він та повідомив, що до Міністерства освіти і науки та до ректорів вишів будуть направлені відповідні звернення з вимогою роз’яснення даної ситуації.
Микола Томенко також нагадав, що в Парламенті була піднята тема необхідності відновлення інструкторів фізичної культури і спорту у сільській місцевості (відповідний законопроект було ухвалено у першому читанні). «Цілком очевидно, що у сільській місцевості, крім шкільного вчителя фізкультури, у сільській раді повинна бути людина, яка б займалися організацією фізичної культури і спорту», – сказав він та висловив сподівання, що Парламент ухвалить в цілому даний законопроект.
Окрім того, М.Томенко наголосив, що Парламент остаточно на законодавчому рівні має закріпити право за органами місцевого самоврядування самостійно визначати місця де буде діяти заборона продажу алкоголю та тютюну. «Ми повинні мати політичну волю і пройти до кінця. Це стосується законопроекту, який передбачає право місцевого самоврядування самостійно визначати місця обмеження продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (р.н. 8408, автори: М.Томенко, В.Корж, К.Ващук)», – сказав М.Томенко. За його словами, нині, як тільки органи місцевого самоврядування встановлюють таку заборону, одразу з’являються судові позови до них. Крім того, додав Віце-спікер має бути збільшена відстань від навчальних закладів до тих місць, де дозволений продаж алкоголю та тютюну. «Принципово, щоб в частині обмеження місцева громада мала право сама ухвалювати рішення», – сказав М.Томенко. Він зазначив, що нині для дітей, єдиний спосіб купити алкогольні напої та тютюн це кіоски, оскільки в магазинах вже встановлена чітка заборона.
Підсумовуючи, Віце-спікер М.Томенко звернув увагу й на необхідності активізації роботи по виконанню Закону стосовно заборони продажу та розпивання алкогольних напоїв, включно з пивом, у громадських місцях. «У мене складається враження, що перед ЄВРО-2012 пивні та рекламні компанії навпаки активізувалися в цьому питанні, бо, мабуть, хочуть показати нас, не як націю, яка на високому рівні прийме Чемпіонат Європи з футболу, а як націю, яка на кожному кроці розпиває алкогольні напої», – сказав М.Томенко. Він також додав, що на його переконання Парламент зробив помилку, коли не пішов на заборону прямої реклами пива. М.Томенко наголосив, що такий крок не має жодного відношення до проведення ЄВРО, бо всі європейські країни на сьогоднішній день рекламують тільки торгову марку. «Сьогодні треба рятувати і думати про молоде покоління, бо думаючи про долю рекламних компаній, телебачення і пивних компаній, ми матимемо погані наслідки», – додав політик.
«Є вибори, є політичні розбіжності, але якість життя людини – це найвища цінність, за яку ми всі боремося, бо якщо не буде підвищуватися якість життя, нема сенсу боротися за якість преференції, депутатські місця чи посади в Уряді», – підсумував Микола Томенко.