На сьогодні головною проблемою українських ЗМІ є не лише традиційне несприйняття чиновниками та правоохоронцями об’єктивної, достовірної інформації та їхні спроби максимально обмежити свободу слова, а набирає розмаху інша серйозна проблема: тотальне поширення серед власників медіа, менеджерів та, власне, журналістів позиції домінування фінансової мотивації над суспільно-моральною.
Про це Голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко заявив сьогдні під час Регіональної конференції МФЖ з питань безпеки і прав журналістів, що проходила у Національній спілці журналістів України.
«Усі власники, абсолютна більшість менеджерів та значна кількість журналістів при декларуванні своєї позапартійності, де-факто є членами однієї партії – Партії прихильників грошей. За гроші у ЗМІ розміщується будь-яка інформація, будь-якої ідеології, будь-якої партії, суспільно-моральних орієнтацій, настроїв тощо», – зазначив Микола Томенко.
Причому, за його словами, останнім часом ця тенденція лише закріпилася. Якщо проаналізувати журналістські матеріали на телебаченні, радіо та у друкованих ЗМІ, – вони забиті такими прикладами.
Медійна спільнота звикла це пояснювати тим, що їй треба якось виживати. «А тому ситуація виглядає таким чином, що своєрідна «медійна партія шанувальників грошей» на сьогодні, захищаючи свій бізнес, може дозволити собі агітувати за Митний Союз (тому що за це платять рекламодавці), хоча внутрішньо, ідеологічно – вони за європейський вибір України. Або, скажімо, розміщувати рекламу алкоголя, пива чи чогось іншого, хоча внутрішньо вони не хотіли би, щоб їхні діти виховувались на цьому», – зауважив Микола Томенко.
Тому, за його словами, для того, щоб хоча би частково повернути у ЗМІ таку непопулярну сьогодні річ, як соціальна відповідальність, ми мусимо зрозуміти, що крім любові до грошей мусить ще бути повага до держави, до суспільства, до моральних цінностей. «І якщо буде знайдений такий баланс, це суттєво покращить ситуацію. Для цього не треба нових законів, відповідних судових рішень чи настанов. Треба просто набути розуміння, що суспільстіво так само несе відповідальність за те, що відбувається в країні», – підсумував М. Томенко.