Проводячи нараду із представниками профільного Міністерства, парламентського Комітету, керівництвом НОКу, профспілок, федерацій та спортивних товариств щодо розвитку національної спортивної інфраструктури, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко наголосив на тому, що без чіткої державної стратегії Україна надалі буде залишатися на дуже низьких показниках забезпеченості спортивними спорудами.
Микола Томенко зауважив, що, за даними досліджень Київського зонального науково-дослідного інституту експериментального проектування в Україні, забезпеченість населення площинними спорудами складає близько 70%, плавальними басейнами – 20%, спортивними залами – 40%. Більше половини спортивних споруд побудовано ще понад 20 років тому, і 80% з них не відповідають вимогам сьогодення. В Україні за роки незалежності не збудовано жодного сучасного спортивного об’єкту за рахунок державних коштів. Виняток становить лише Льодовий палац у Донецьку, що був зведений за кошти держави та місцевого самоврядування і зданий нещодавно.
За словами віце-спікера, головна проблема такого стану спортивної інфраструктури на сьогодні полягає у тому, що жодне з міністерств і відомств, що опікуються цією проблемою, не має стратегії в частині будівництва і підтримки спортивної інфраструктури. «Ніхто не може чітко сказати, в чому полягає стратегія Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту щодо використання коштів на будівництво та відбудову спортивних об’єктів, чому саме такі об’єкти фінансуються, коли закінчиться їх реконструкція чи будівництво тощо», – зазначив Микола Томенко.
Прикладом відсутності стратегії і плановості у цьому питанні є те, що до сих пір не завершено будівництво Палацу водних видів спорту «Метеор» у Дніпропетровську, на співфінансування якого держава витратила з 2002 по 2007 рік 49,7 млн грн. «У цьому році профільне Міністерство не вважало за потрібне фінансувати це будівництво, через що вартість робіт, які необхідні для завершення, надзвичайно зросла», – зазначив Микола Томенко.
За його словами, ще гірша ситуація склалася у Міністерстві оборони, МВС, Федерації профспілок та інших державних і громадських інституціях, у власності яких знаходяться спортивні об’єкти. «Цілком очевидно, що необхідно провести інвентаризацію усіх спортивних об’єктів подібних структур та прийняти рішення про їх відбудову або у складі цих відомств, або вже у складі Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, або їх реконструкція повинна бути запланована у видатках даних відомств, чого немає у бюджетах попереднього та поточного років», – зауважив Микола Томенко.
Стосовно ігрових та тренажерних майданчиків, то цілком очевидно, що не є завданням держави визначення того, у якому районі міста чи села необхідно зводити даний об’єкт. «Це виключна прерогатива місцевого самоврядування. І зрозуміло, що гроші, які передбачені на спорудження таких майданчиків, мають передаватися місцевій владі. Не може Міністерство із Києва визначати та контролювати будівництво таких об’єктів», – вважає віце-спікер.
Він звернув увагу на те, що, фактично, зірвана державна програма «Хокей України», яка була затверджена кілька років тому. Як відомо, згідно з цією програмою, у минулому році із 4 об’єктів був зданий лише один, а у цьому році мало бути спроектовано та розпочато роботу над 12 об’єктами, жодної інформації про які досі немає.
Найсумніша інформація – стосовно об’єктів по Євро-2012, оскільки до цих пір ніхто не може сказати: хто, коли і що буде будувати на НСК «Олімпійський». На сьогодні вся влада сконцентрувалася на тому, щоб розібрати «Троїцький», проте немає розуміння, що на тому місці будувати далі.
Микола Томенко запропонував виробити чітку державну стратегію будівництва національної спортивної інфраструктури до 2015 року, визначити долю спортивних об’єктів, які зараз підпорядковуються різноманітним структурам влади та громадським організаціям, змінити структуру Міністерства у справах сім’ї, молоді і спорту в частині залучення фахівців, що будуть опікуватися будівництвом спортивних об’єктів, та означити роль місцевого самоврядування і бізнесу у цій сфері.
Закриваючи засідання, Микола Томенко наголосив, що треба зупинити ситуацію, коли фактична бездіяльність влади у розбудові та формуванні спортивної інфраструктури, а значить, і у розвитку масового спорту в Україні, прикривається героїзмом та перемогами олімпійців.