На думку Миколи Томенка, якщо проаналізувати якісний склад нового парламенту, то Верховна Рада VI скликання характеризується усіма вадами попередніх скликань. „Система закритого і непрозорого формування партійних списків призвела до подальшої негативної тенденції неврахування соціального, регіонального, демографічного, гендерного, фахового та іншого повноцінного представництва українського суспільства у вищому законодавчому органі”, – вважає політик.
Так, за підрахунками експертів Інституту політики результатів виборів, оприлюднених на офіційному сайті ЦВК, в парламенті 60,7% новообраних депутатів проживають у м. Києві і лише 39,3% – представники інших регіонів України.
У новому парламенті зменшилася кількість жінок у порівнянні з попереднім скликанням. У Верховній Раді VI скликання лише 36 жінок, що складає 8% від загальної кількості депутатів. В той же час у складі Верховної Ради V скликання було 39 жінок. Таким чином, представництво жінок у цьому скликанні ВР – один із найнижчих показників серед європейських парламентів.
Крім цього, серед новообраних депутатів суттєво збільшилася кількість представників великого та середнього бізнесу і, відповідно, зменшилася професійна складова парламентарів, що працюють у законотворчій сфері.
„Попередній аналіз складу Верховної Ради VI скликання свідчить про те, що формування парламенту керівництвом політичних партій без участі українського суспільства вичерпала себе”, – переконаний Микола Томенко. На його думку, „закрита” пропорційна виборча система в українській версії дала лише один формальний позитив – можливість структурувати парламент, тобто ліквідувати хаос, який існував при змаганнях під час виборчої кампанії десятків політичних сил, і призвела до боротьби на виборах між кількома ключовими політичними силами.
Тепер одним із пріоритетів нового парламенту має стати забезпечення якісного складу Верховної Ради. На думку Миколи Томенка, це можна забезпечити не лише редагуванням виборчого законодавства, а прийняттям цілісного Виборчого кодексу. „Не партійні лідери, а насамперед суспільство повинно суттєво впливати на якісний склад парламенту, враховуючи представництво усіх регіонів, вікових груп, гендерної приналежності та фахового рівня”, – переконаний політик.
Він висловив переконання, що лише ухвалення Верховною Радою VI скликання Виборчого кодексу може сприяти появі в Україні у наступному скликанні справжнього парламенту як професійного та суспільно представницького законодавчого органу.