Верховна Рада України сьогодні не схвалила звіт Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Це, на переконання Голови Комітету з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка, свідчить про те, що Нацрада з контролюючого органу перетворилася на бізнесову структуру, що видає ліцензії.
«Одна з ключових стратегічних проблем – це те, що сьогодні інформаційна політика держави перетворилася на бізнесову політику в інформаційній сфері», – наголосив під час свого виступу у парламенті під час розгляду звіту Нацради Голова профільного Комітету.
Микола Томенко зауважив, що Рада національної безпеки і оборони останній раз збиралася з питань інформаційної політики української держави роки чотири тому, на засіданнях Уряду стратегічні питання цієї сфери вже давно не розглядаються, а також не виконуються вказівки Президента, який вимагав до 5 квітня подати Закон про роздержавлення ЗМІ.
«Цей законопроект досі не поданий і, відповідно, не розглядався у Верховній Раді. А тому склалася ситуація, що ключовими питаннями національного інформаційного простору України займаються люди, які або ненавидять Україну, або які хочуть на ній заробити», – зазначив Микола Томенко під час свого виступу.
Він нагадав, що відповідно до законодавства, одним з головних завдань Нацради є нагляд та контроль за додержанням законодавства у сфері телерадіомовлення. Натомість, за його словами, Національна рада з питань перетворилася на інструмент видачі ліцензій та бізнесової дискусії.
Микола Томенко звернув увагу на ряд проблем, пов’язаних з принципами видачі ліцензій для телерадіомовників, нереагування на порушення законодавства у сфері реклами алкоголю на телебаченні, завищені тарифи на цифрове мовлення, проблеми мовлення регіональних телерадіокомпаній, проблеми з кадровим складом Нацради тощо.
Окрему увагу голова Комітету звернув увагу на ситуацію з переходом України з аналогового на цифрове мовлення, на яке держава має перейти у 2015 році. На переконання Миколи Томенка, вже сьогодні необхідно ухвалювати Закон про процедуру впровадження цифрового мовлення, а також розглянути це питання на засіданні РНБО. «Повинен бути державний орган, який забезпечуватиме та контролюватиме перехід держави на цифрове мовлення. Натомість сьогодні це у руках приватного монополіста – компанії «Зеонбуд», яка зареєстрована на Кіпрі і власники якої досі не відомі. Звідси – проблема з завищеними тарифами на цифрове мовлення та з відсутністю будь-яких гарантій щодо умов, принципів та строків такого переходу тощо», – зауважив Микола Томенко.
«Те, що Верховна Рада не схвалила сьогодні звіт Нацради – це свідчення того, що необхідно вимагати від Президента, Уряду і Парламенту негайно вплинути на ситуацію і зупинити деукраїнізацію інформаційного простору України. Адже тіньовий, не публічний характер ухвалення рішень в інформаційній сфері може мати наслідки втрати інформаційного суверенітету», – переконаний Микола Томенко.