Виступаючи під час засідання круглого столу на тему: «Стан свободи слова в сучасній Україні: актуальні проблеми та загрози», що проходив сьогодні у парламенті, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, зазначив, що є всі підстави вважати, що український інформаційний простір рухається в бік адміністративно-кланової моделі та наголосив, що на сьогоднішній день стоїть задача «повернути його в Конституційне поле».
Як приклад, М.Томенко назвав процес монополізації телевізійного та рекламного ринку в руках одного фінансово-політичного угрупування та назвав небезпечною таку монополізацію медійного ринку. Він, зокрема, нагадав, що за позовом одного з російськомовних музичних каналів, що входять до групи компанії «Інтер», Київським адміністративним окружним судом фактично звільнено з посад двох членів Нацради, чим практично заблоковано роботу Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. У зв’язку з цим, заступник Голови ВР наголосив, що Верховна Рада якнайшвидше та на професійній основі повинна сформувати новий склад Нацради за квотою парламенту та визначитися з керівництвом Комітету з питань свободи слова та інформації ВР. Водночас, він наголосив, що «четвірка» членів Нацради від парламенту не повинна бути «четвіркою» від конкретних комерційних каналів чи партій. «Це повинні бути авторитетні в медіа-спільноті фахівці», – сказав він.
М.Томенко також звернув увагу присутніх на те, що «в адміністративний спосіб здійснюються кроки, згідно з якими Держтелерадіо відсторонюється від впливу на ситуацію в інформаційній сфері України».
Говорячи про останні кадрові призначення на Першому національному каналі, М.Томенко відмітив, що вони фактично роблять рекламну діяльність державного каналу складовою комерційного пулу групи каналу «Інтер». Він також наголосив на тому, що останнім часом вибудовується принцип пріоритетності на рекламному ринку ЗМІ в залежності від політичної приналежності.
Особливо Микола Томенко наголосив на тому, що моніторинг новин засвідчує, що в Україні почала з’являтися «невидима рука цензури». «На багатьох каналах аналіз контенту новин фіксує появу однакових «правильних» цитат «правильних» діячів влади і однакових «правильних» цитат «правильних» представників опозиції», – підкреслив він.