З нагоди 22 річниці виводу радянських військ з Афганістану Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, як учасник бойових дій в Афганістані, відвідав Український госпіталь для воїнів-інтернаціоналістів «Лісова поляна», який знаходиться у Пущі-Водиці.
Віце-спікер, який вже не перший рік опікується єдиним в Україні госпіталем для афганців, разом з головним лікарем цього медичного закладу Володимиром Неродою і своїми однополчанами оглянули госпіталь та обговорили перспективи і можливості покращення його лікувальної та оздоровчої бази. Так, під час розмови з колективом госпіталю та учасниками бойових дій, які на даний момент лікуються в госпіталі, Микола Томенко сказав, що можна вести суперечки про місію та значення участі українців в Афганській війні, але він, після повернення з Афганістану, прийняв для себе рішення робити все, щоб допомогти тим людям, які пройшли ту війну, а особливо тим, якім втратили на ній здоров’я. «Тому останні роки цей госпіталь предмет моєї особливої уваги та підтримки, тим більше, що тут кожен рік відпочивають і оздоровлюються мої друзі, з якими ми служили в Афганістані», – зазначив він.
Микола Томенко наголосив, що на сьогоднішній день госпіталь «Лісова поляна» є ледь не єдиним місцем зустрічі афганців з різних регіонів України, а тому він повинен бути й місцем серйозного оздоровлення та реабілітації. М.Томенко повідомив, що у допомозі госпіталю він керується двома напрямками: перший – це лікувальна база (зокрема, за останні роки вдалося значно покращити відділення діагностики), а другий – спортивно-оздоровча. Він повідомив, що цього разу передав госпіталю спортивне обладнання і тренажери.
Окрім того, Заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко повідомив, що направив Президенту України звернення з проханням вжити всіх необхідних заходів для недопущення зменшення пільг та соціальних гарантій учасникам бойових дій, визначених чинним Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Він повідомив, що Кабінет Міністрів зареєстрував у парламенті Проект Закону «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду» (р.н.7562), яким пропонується внести зміни до декількох законів України стосовно обсягів та порядку надання соціальних гарантій і пільг низці соціальних груп, в тому числі учасникам бойових дій та прирівняним до них особам. Проектом передбачено законодавчо закріпити положення про те, що частина установлених Законом пільг надаються «у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Віце-спікер наголосив, що «насправді для учасника бойових дій в Афганістані реальних пільг дуже мало, тому що абсолютна більшість з них не виконується». За його словами, фактично діє одна пільга – пільга по сплаті житлово-комунальних послуг. «Це для сімей афганців, а особливо тих, хто не працює та хворіє, як вода», – підкреслив політик. «Тому таке формулювання, яке Уряд передав нам у Законопроекті напередодні 15 лютого – свята для кожного афганця – ставить під сумнів навіть ті поодинокі кілька пільг, які мають учасники бойових дій в Афганістані», – додав він. Микола Томенко висловив сподівання, що Президент, покладаючи квіти до пам’ятнику воїнам-афганцям 15 лютого, повідомить, що не допустить того, щоб пільги для учасників бойових дій були ліквідовані. «Я сподіваюся, що влада не перетворить 15 лютого у сумний і трагічний день, а він і надалі залишатиметься святковим днем для всіх афганців», – сказав Віце-спікер.
Водночас, у розмові з однополчанами під час зустрічі у госпіталі, Микола Томенко сказав, що цілком розуміє критику на адресу тих категорій військовослужбовців, які були в місцях бойових дій «проїздом», однак прирівнюються до учасників бойових дій. Він наголосив, що, можливо, «пільги та соціальна підтримка такої категорії потребує дискусії, але не потребує дискусії державна підтримка тих людей, які пройшли війну в Афганістані».
Віце-спікер зазначив, що відносини держави як Радянської, так і Української, з учасниками бойових дій в Афганістані ніколи не відзначалися великою повагою до тих, хто пройшов війну. Тому, на його переконання, на сьогоднішній день важливо чітко сформулювати в якій мірі Уряд від імені Української Держави готовий підтримувати людей, які пройшли війну. «В іншому разі знаменитий вислів радянських часів, який з’явився після афганської війни: «Нинішній уряд нас на війну не посилав, тому тепер він може нас «послати», – може стати актуальним і сьогодні», – наголосив М.Томенко.
Заступник Голови парламенту побажав міцного здоров’я всім колишнім воїнам та виловив переконання, що 15 лютого повинен бути днем солідарності всіх афганців. «Необхідно, щоб ті афганці, які змогли себе реалізувати, як люди успішні не забули про тих, які в силу своїх хвороб, чи навіть інвалідності сьогодні не мають такої можливості», – зазначив він. «А місцевій владі варто в цей день варто згадати в тому числі і родини тих хлопців, які не повернулися, бо уваги від держави потребують також і дружини та батьки тих, хто там полягли», – додав М.Томенко. «Сподіваюся, що афганці були і будуть залишатися тією активною соціальною групою, яка, не дивлячись на різні політичні обставини буде працювати і на українське суспільство, і на Українську Державу. І при слові «я служив в Афганістані» у людей поряд буде і повага, і пошана, бо ці люди пройшли війну і сьогодні доводять, що вони справжні бійці», – підсумував Микола Томенко.