Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко звернувся з листом до Президента України Віктора Януковича щодо необхідності проведення обговорення ситуації навколо завершення реконструкції Меморіального музею Тараса Шевченка в Каневі.
Микола Томенко зазначив, що до Верховної Ради України у справі відновлення пам‘ятки архітектури – Меморіального музею Тараса Шевченка на Чернечій горі в Каневі у первісному вигляді, запропонованому проектом видатного українського архітектора Василя Кричевського, звернулася група провідних українських архітекторів пан Граужис О.А., пані Цяук Л.І., пані Шепитько Н.П. та інші, серед яких народні та заслужені архітектори України, вітчизняні члени авторитетної міжнародної пам’яткозахисної організації ІКОМОС, лауреати Державних премій в галузі архітектури різних років.
Як відомо, за основу реставраційних робіт був взятий проект одного з фундаторів Української Академії мистецтв, автора Малого і Великого Державного Герба України Василя Кричевського, який на базі історичних матеріалів передбачав відтворення колориту українських народних традицій у стилі та інтер‘єрі музею. Проект був схвалений Науково-методичною радою з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури і мистецтв України в грудні 2003 року та підтриманий Національною Академією мистецтв, Національною Академією архітектури, Національною Академією будівництва.
Проте, зауважив Віце-спікер, 28 травня поточного року президією Науково-методичної ради Міністерства культури і туризму України без відповідного публічного обговорення та проведення відкритого конкурсу було прийнято рішення про радикальну зміну планів реконструкції – затвердження модерністської Концепції, тематичної структури та ескізного проекту експозиції музею Тараса Шевченка в місті Каневі, розроблених ТАМ «Л.Скорик».
М.Томенко наголосив, що прийняті ТАМ «Л.Скорик» рішення суттєво суперечать автентичному задуму В.Кричевського, втіленому у реставраційному проекті, готовність якого на сьогоднішній день вже складає біля 70%. “І головне, швидка реалізація нової концепції реставрації Меморіального музею, на думку митців, свідчить про активне втручання у даний проект представників Вашої Адміністрації. Враховуючи наведене, вважаю за необхідне організувати публічне обговорення ситуації, що склалася навколо завершення реставраційних робіт Меморіального музею Тараса Шевченка на Чернечій горі в Каневі, за участі відомих українських архітекторів та фахівців”, – йдеться в листі М.Томенка до Глави Держави.