На цьому наголосив сьогодні народний депутат Микола Томенко на відкритті круглого столу у Запоріжжі, де викладачі, представники студентського самоврядування та керівники вишів обговорювали законопроекти про вищу освіту в Україні.
«Спочатку нам треба чітко визначитись зі стратегією розвитку вищої освіти, а потім приймати відповідні законопроекти. Треба виходити з того, що ми сьогодні маємо корупційну та авторитарну модель вищої освіти, яка характеризується, з одного боку, тим, що чиновники Міносвіти тотально контролюють ректорів та роботу вишів, починаючи від системи акредитації та спеціалізації і закінчуючи контролем за витратами навіть коштів, зароблених самим освітнім закладом. З іншого боку, ця побудована профільним Міністерством модель, фактично, відтворена і на рівні самого вишу, де ректор і його оточення ухвалюють всі рішення, незважаючи на позицію трудового колективу, вченої ради і тим більше простих викладачів та студентів», – зазначив Микола Томенко.
Отже, на його думку, необхідно побудувати таку управлінську модель, яка б ліквідувала ці два рівні авторитарності і корупції. З огляду на це, Микола Томенко вважає, що функції акредитації та ліцензування повинен здійснювати незалежний орган, а не Міністерство освіти і науки України. Крім того, Міністерство не повинно впливати на процедуру звільнення і призначення ректорів, а також необхідно відновити вагому роль трудового колективу вишів та вчених рад.
«Отже, перерозподіл функцій та демократизація системи освіти повинні привести до того, що Міністерство лише визначатиме стандарти якості навчання, ректор буде виконувати роль фактичного керівника «виконавчої влади» у вузі, а виш через збори трудового колективу та вчену раду повинен здійснювати демократичну систему управління», – вважає Микола Томенко.
На його думку, такий підхід найбільше представлений у двох законопроектах – від опозиції та у проекті закону, розробленому групою фахівців на чолі з Михайлом Згуровським. «Саме навколо цих законопроектів необхідно сконцентруватись, щоб в перспективі отримати правове підґрунтя для побудови такої системи вищої освіти, яка б давала високу якість навчання та демократичні принципи його організації», – вважає народний депутат.
Нагадаємо, сьогодні Микола Томенко перебуває у Запоріжжі, де передав вчителям для використання у викладанні історії та географії диски «7 природних чудес України» та «7 чудес України: замки, фортеці, палаци», а бібліотекам міста – «Альбом Тараса Шевченка 1841-1843 рр.». Також Микола Томенко сьогодні дасть прес-конференцію та зустрінеться з колективом Національного заповідника «Хортиця».