Сьогодні під час брифінгу Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко наголосив на необхідності якнайшвидшої підготовки удосконалення виборчого законодавства в контексті президентської виборчої кампанії.
«Верховна Рада повинна ухвалювати рішення про проведення президентських виборів щонайменше в 2009 році. Це вимога не лише фракцій парламенту, а й всього українського суспільства», – сказав він, зазначивши, що «дата проведення, яка нині активно дебатується, є важливою, але більш суттєвим є питання удосконалення законодавства щодо виборів Президента України».
Микола Томенко зазначив, що вважає пропозицію Голови Верховної Ради Володимира Литвина про зменшення терміну ведення виборчої кампанії, пропозицією, яку підтримує абсолютна більшість як суспільства, так і політиків.
«Але найголовніше – це зміст і характер виборчої кампанії. Не можна допустити перетворення її у війну компроматів та посилення конфліктності в межах України», – зазначає Томенко. На думку політика, для цього важливо мінімізувати участь у виборчій кампанії так званих «кандидатів» з функціями політичних кілерів та політичних невдах, які вважають за необхідне балотуватися з кампанії в кампанію, набираючи не більше одного відсотка голосів прихильників.
Заступник Голови ВР переконаний, що необхідно зробити більш складною процедуру реєстрації кандидатів у Президенти. Зокрема, для отримання статусу кандидата в Президенти, необхідно бути авторитетним політиком. Дану авторитетність підтверджуватиме і грошова застава, що вноситиметься партією, яка висунула кандидата. На думку Томенка, необхідно збільшити її розмір з 500 тисяч гривень до 10 мільйонів гривень.
«Також треба збільшити необхідну для допуску до участі у виборах кандидата на посаду Президента кількість підписів виборців на його підтримку від 500 тисяч до 1 мільйона», – переконаний М.Томенко. Лише після того, як претендент внесе грошову заставу та збере відповідну кількість голосів він буде зареєстрований у Центральній виборчій комісії як кандидат у Президенти.
Микола Томенко наголошує, що збір мільйону підписів голосів «не є новелою, ця норма містилася в законодавстві з 1999 по 2004 роки».
«Що ж стосується грошової застави, – то дана застава повинна засвідчити серйозну підтримку кандидата не лише бізнесом (передбачається також обмеження одного внеску до 100 тисяч гривень), а й передбачатиме підтримку значної кількості фізичних та юридичних осіб. На противагу теперішньому законодавству, яке дає можливість зареєструвати кандидата однієї фінансової чи промислової групи або навіть просто бізнес-компанії», – розповів віце-спікер. Водночас, Томенко висловився за збереження діючої норми про повернення грошової застави, у разі, коли кандидат набрав не менше 7% голосів.
За словами М.Томенка, така складна процедура реєстрації повинна забезпечити участь у виборчій кампанії не більше аніж 5-10 кандидатів, що є представниками реальних впливових політичних сил та які під час президентської виборчої кампанії будуть вести дискусію про стратегію розвитку України, а не виконувати функції дискредитації тої чи іншої політичної сили чи лідера. Політик наголосив, що «президентська кампанія – це вибір майбутнього, а не боротьба з минулим».
«Нам необхідно зупинити тенденцію зростання в геометричній політичній прогресії учасників президентської виборчої кампанії», – сказав Микола Томенко.
М.Томенко також повідомив, що сьогодні ним у Верховній Раді був зареєстрований відповідний Законопроект «Про вибори Президента України» (щодо збільшення розмірів грошової застави та кількості підписів на підтримку кандидатів) (р.н.4471).
Довідково: у 1991 році кандидатів, внесених у виборчий бюлетень, було 6, у 1994 – 7, у 1999 їх кількість збільшилася до 13, а в 2004 вже до 24.