«Президент зобов’язаний представляти своє щорічне послання у Верховній Раді. Інші форми його представлення є незаконними», – сказав заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, коментуючи заяви представників Адміністрації Президента про те, що після звернення Президента до українського народу 3 червня, Віктор Янукович не має наміру виступати у Верховній Раді з щорічним посланням до парламенту, а направить тези виступу у письмовому вигляді.
«Виглядає, як мінімум, дивним, що команда Президента штовхає його на незаконні дії», – відмітив М.Томенко та поінформував, що процедура заслуховування Верховною Радою України щорічного послання Президента України унормована Конституцією та Законом «Про регламент Верховної Ради України». Так, згідно п.2 ст. 106 Конституції «Президент України звертається з посланнями до народу та із щорічними і позачерговими посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України». А відповідно до п. 8 першої частини ст. 85 Конституції та частини першої ст. 167 Регламенту Верховної Ради парламент заслуховує щорічні та позачергові послання Президента про внутрішнє і зовнішнє становище України. Окрім того, порядок заслуховування українським Парламентом послань Президента визначено главою 29 Регламенту Верховної Ради (ст. 167 – 169). Відповідно до ст. 168 та 169 Регламенту, заслуховування щорічних та позачергових послань Президента відбувається на пленарному засіданні Верховної Ради України із запрошенням Прем’єр-міністра, членів Уряду, Уповноваженого з прав людини, Голови ЦВК, голів обласних рад та обласних державних адміністрацій та керівників та ряду інших високопосадовців.
Виходячи з цього, Микола Томенко наголосив, що за будь-яких обстави щорічний звіт Президента заслуховується у Верховній Раді України. «Тобто якщо сьогодні у палаці «Україна» Президент виступить з посланням до народу, тези якого згодом будуть направлені у парламент як альтернатива щорічного послання до ВР – це означатиме пряме порушення Закону «Про Регламент Верховної Ради України», яким визначено, що таке послання має заслуховуватися на пленарному засіданні Парламенту», – підсумував він.