«На жаль, сьогодні в парламенті активно працюють «винні», «пивні» та «горілчані» лобісти і час від часу в потрібних законопроектах з’являються ті чи інші норми, які в інтересах алкогольної галузі ставлять під загрозу здоров’я людей та країни», – сказав Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко після розгляду Законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння здійсненню підприємницької діяльності» (реєстр. №4581).
Микола Томенко нагадав про неодноразові ситуації, коли ухвалювалися суспільно важливі законопроекти, а горілчане і пивне лобі билися, наприклад, проти підвищення акцизів.
Заступник Голови ВР наголосив, що чергова спроба такої діяльності була здійснена при прийнятті 25 червня цього року Законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння здійсненню підприємницької діяльності». При його розгляді була проголосована поправка, яка передбачає зняття спеціальних вимог та обмежень щодо місць роздрібної торгівлі столовими винами. «Цією поправкою фактично дозволялася продаж вина без будь-яких обмежень, будь-яким особам, в будь-яких місцях та будь-якій групі споживачів, включаючи неповнолітніх осіб», – зазначив М.Томенко. Він також зазначив, що ця поправка була ухвалена без відповідної аргументації та суперечить загальній стратегії, спрямованій на більш жорстке законодавче регулювання виробництва та продажу алкогольних напоїв.
Під час розгляду Законопроекту Миколи Томенка особливо наголосив, що зняття обмежень продажу столових вин може призвести до неконтрольованого продажу цих алкогольних напоїв. «Парламент не повинен легалізувати безконтрольний продаж алкогольних напоїв. Якщо ми почнемо продавати вино без обмежень за торговою площею, без контрольних касових апаратів, без вимог, які поширюються на торгівлю, то скоро в дитячих садочках вино будуть продавати. Невже ми допустимо, щоб підлітки купували спиртні напої в будь-якому місці», – наголосив мін.
Микола Томенко висловив задоволення, що парламент підтримав його позицію і скасував Законопроект з цією лобістською нормою. Водночас, він висловив сподівання, що наступним кроком парламенту буде підтримка відповідних обмежень споживання й продажу слабоалкогольних напоїв та пива, що передбачені, запропонованими М.Томенком, Н.Королевською і Є.Сусловим, змінами до Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (1171), які готуються до розгляду у другому читанні.