Сьогодні Верховна Рада України ухвалила в цілому Закони про внесення змін до Закону про нотаріат щодо повноважень посадових осіб органів місцевого самоврядування по вчиненню окремих нотаріальних дій (р.н. 3586, 3587), авторами яких є народні депутати Микола Томенко та Сергій Міщенко.
Нагадаємо, що 1 жовтня 2008 року ВРУ внесла значні зміни до Закону України «Про нотаріат». Згідно з прийнятими змінами, уповноважені посадові особи органів місцевого самоврядування у населених пунктах, де немає нотаріусів, позбавлені права вчиняти ряд найпоширеніших серед громадян нотаріальних дій, які вчинялися ними раніше.
Проголосовані сьогодні закони, в першу чергу спрощують доступ до нотаріальних дій людям похилого віку, що проживають у сільській місцевості. Адже, часто віддаленість населених пунктів від районних центрів і міст та недостатнє транспортне сполучення між ними призводить до значних вартісних витрат за вказані послуги, а часто й до неможливості отримати доступ до нотаріальних послуг. Про нагальність цієї проблеми свідчать численні звернення до Верховної Ради України від місцевих рад та громадян.
Закони повертають уповноваженим посадовим особам органів місцевого самоврядування права вчиняти визначені законом нотаріальні дії в населених пунктах, де немає нотаріусів та виправлення тим самим соціальної несправедливості щодо жителів сіл та селищ. Закон сприятиме підвищенню рівня доступу громадян до нотаріальних послуг та зменшенню витрат громадян у сфері цивільно-правових відносин.
Прийнятими законами вносяться зміни до Закону про нотаріат та до Цивільного кодексу України в частині надання уповноваженим особам органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де немає нотаріусів, права вчиняти певні нотаріальні дії.
Згідно прийнятих Законів, уповноваженим особам органів місцевого самоврядування надається право вживати заходів до охорони спадкового майна; посвідчувати заповіти; засвідчувати вірність копій документів і виписок з них; видавати дублікати посвідчених ними документів.
Окрім того, до нотаріально посвідчених прирівнюються «довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою посадовою, службовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління та розпорядження корпоративними правами, довіреностей на право розпорядження транспортними засобами».
За обидва закони проголосувала конституційна більшість народних депутатів – 374 та 371 відповідно.