У четвер, під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Миколи Томенка, в парламенті відбувся «круглий стіл», на якому було підведено підсумки року дії Закону України «Про вищу освіту» щодо студентського самоврядування та обговорено нову редакцію Закону України «Про вищу освіту».
Говорячи про нову редакцію Закону України «Про вищу освіту», Микола Томенко висловив переконання, що на наступній сесії тема внесення змін до Закону про освіту стане однією з актуальних та активно дебатованих. Віце-спікер поінформував, що на сьогоднішній день в парламенті зареєстровано 2 альтернативних проекти нових редакції Закону (народного депутата Ю.Мірошниченка (р.н. 7486) та народних депутатів О.Єфремова, О.Зарубінського, С.Ківалова та інших (р.н.7486-1). Він також повідомив, що профільний Комітет ухвалив рішення прийняти за основу проект О.Єфремова як такий, що «за змістом є більш повним та адекватним сучасним потребам розвитку вищої школи».
Водночас, Микола Томенко висловив переконання, що не варто поспішати з винесенням згаданого Законопроекту у сесійну залу та наголосив на необхідності проведення широкого обговорення можливих змін в системі освіти України. «Обговорення – це коли збираються ті люди, які є суб’єктами та учасниками цього процесу і серйозно аналізують ті, чи інші питання. А тому треба шукати механізм, щоби такого роду нововведення, які пропонуються в системі вищої освіти були предметом дискусії і вузівської спільноти, і студентської, і експертної», – наголосив він.
За словами Миколи Томенка, найбільш вразливими питання були і залишаються питання радикального скорочення бюджетного замовлення, введення додаткових платних послуг тощо. Окремо він наголосив, що, якщо буде реалізована ідея Міністра освіти про зменшення обсягу прийому за державним замовленням за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра у порівнянні з 2010 роком на 42%, то це передовсім вдарить по сільській місцевості та молоді із соціально-незахищених сімей, які могли, маючи добрі знання, потрапити на державне замовлення і отримати вищу освіту.
Підсумовуючи, Микола Томенко висловив сподівання, що внесення змін до Закону про освіту не повторить історію з Податковим кодексом. «Необхідно пройти надзвичайно серйозне обговорення, бо коли йдеться про долі сотень тисяч людей (не лише студенти, а й їх батьки, викладачі тощо) ми не можемо допустити розкоші без обговорення ухвалювати такі законопроекти», – підкреслив М.Томенко. Віце-спікер зазначив, що стратегію побудови системи вищої освіти повинні визначати фахівці і лише таким чином можна буде вийти на ті зміни, які будуть на користь якості системи освіти та її доступності. «Парламент не має права без фахового обговорення та підтримки вишів ухвалювати нову редакцію Закону про освіту», – ще раз наголосив він.