Коментуючи заяви представників більшості про необхідність повернення до питання зняття депутатської недоторканності, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко сказав, що для того, щоби зняти ситуативний, передвиборчий характер дискусії про депутатську недоторканність було б коректно і правильно нагадати які аргументи висувалися при обговоренні цієї теми у сесійній залі 20 жовтня 2009 року.
Як відомо, 20 жовтня 2009 року Верховна Рада України ухвалила рішення направити законопроект про внесення змін до Конституції України (щодо гарантії недоторканності для окремих посадових осіб) (автори – В.Янукович та О.Лавринович р.н.3251), який передбачав обмеження депутатської недоторканності, недоторканності президента та суддів, до Конституційного Суду. За відповідне рішення проголосувало 390 народних депутатів.
Водночас, Микола Томенко зауважив, що теперішня хвиля повернення до цієї теми командою Віктора Януковича напередодні парламентських виборів дуже нагадує дії команди Віктора Ющенка, яка використовувала зняття депутатської недоторканності як ключову тему парламентської виборчої кампанії 2007 року.
«Важко сказати чому тема ліквідації лише депутатської недоторканності, а всіх категорій високопосадовців, в тому числі суддів і Президента, перед парламентськими виборами застосовувала у свій час команда Віктора Ющенка, а тепер – команда Віктора Януковича», – зазначив М.Томенко. «Можливо це пов’язано з тим, що багато відомих фахівців в галузі конституційного і виборчого права, які працювали в Адміністрації В.Ющенка, сьогодні працюють в Адміністрації В.Януковича. А може з тим, що як Адміністрація В.Ющенка, так і В.Януковича активно співпрацює і прислухається до думок американських політтехнологів», – додав політик.
«Але факт залишається фактом: і в справі депутатської недоторканності, і в справі соціальних ініціатив, як за формою, так і за змістом, ініціативи цих двох президентів фактично ідентичні», – підсумував Микола Томенко.
В той же час політик нагадав, що позиція фракції «БЮТ-Батьківщина» залишається незмінною: і в момент голосування у 2009 році, і тепер, коли дискусія відбувається у 2012 році. «Ми готові голосувати, але в тій версії, за якої у нас не буде жодної недоторканної особи в Україні. Наша позиція чітка: всі повинні бути рівними перед законом», – наголосив Микола Томенко.
Для того, щоби нагадати характер дискусії розгляду цього питання у сесійній залі, подаємо фрагменти витягу зі стенограми від 20 жовтня 2009 року. До фрагменту стенограми не включено частину виступів, зокрема, представників Нашої України-Народної Самооборони, які підтримували зняття депутатської недоторканності та були противниками зняття недоторканності Президента.
Витяг зі стенограми від 20 жовтня 2009 року
11:10:59
ЄФРЕМОВ О.С. Александр Владимирович, вообще-то это, ну не пригодная практика когда мы принимаем решение в понедельник на Погоджувальній раді, а потом кому-то вдумается на следующий день и мы все меняем.
З наши точки зрения основными вопросами, которые сегодня интересуют людей – это вопросы повышения минимальных социальных стандартов, то есть минимальных заработных плат и пенсий и вопрос, который произошел… поглумление над детьми. И эти вопросы сегодня будоражат общество. В нашем понимании коллеги хотят увести от этих вопросов другую сторону. Тем не менее, мы согласимся на рассмотрение первыми этих вопросов и фракция наша будет голосовать в поддержку. Спасибо.
11:12:51
ЛАВРИНОВИЧ О.В. Високоповажне товариство! Шановні колеги! Цей проект закону достатньо давно внесений до Верховної Ради України. І ось зрештою трапилась нагода, що ми будемо його розглядати.
Головна мета цього проекту закону полягає в тому, що в нашій державі має бути реально один закон для всіх. Не має бути жодної особи, жодної людини, яка звільнена від виконання вимог українських законів.
Цей проект закону передбачає, що на якій посаді б не перебувала людина: чи на посаді Президента України, чи вона буде обрана народним депутатом України, чи вона працює в українському суді – для всіх є обов’язкові вимоги законодавства України. І у випадку вчинення дій, які мають ознаки злочину, проти цієї особи має порушуватися кримінальна справа без будь-яких обмежень. Жодних обмежень щодо цього не має бути. Ми пропонуємо, щоб всі ці обмеження були зняті.
Водночас у цьому проекті передбачається, що ці особи, які уповноважені іменем держави ухвалювати рішення чи в цьому залі, чи виносити вироки, чи ухвалювати рішення іменем України в суді, чи виступати як глава держави, вони мають бути звільнені від одного виду запобіжного заходу. Тобто будь-який запобіжний захід може вживатись окрім арешту. Арештовувати цих осіб можна тільки в тому випадку, якщо доведена їх вина і є звинувачувальний вирок, або, якщо є необхідність, яка видна в період розслідування, тоді за згодою Верховної Ради України будь-яка особа і суддя, і народний депутат, і Президент може бути заарештований до винесення вироку.
Це пропозиція, яка точно встановлює, що в Українській державі не може бути жодного громадянина, для якого існує виняток у виконанні законів України. І всі мають обов’язково відповідати за кожну свою дію.
Я просив би народних депутатів України, щоб ми сьогодні визначились, включили цей проект до порядку денного сесії і направили його до Конституційного Суду для дачі висновку. Дякую.
11:19:25
ГЕРМАН Г.М. Шановні колеги, приводом до того, що сьогодні у парламенті ми знову підняти питання про недоторканність, стала страшна тінь ганьби, яка впала на деяких членів парламенту. Але яка гарантія є у нас того, що завтра чи післязавтра така тінь ганьби не впаде на когось з Секретаріату Президента чи з Кабінету Міністрів, чи з суддів, чи з інших високопоставлених чиновників.
Тому дуже справедливо сьогодні, щоб рівними перед законами поставити усіх: і Президента, і суддів, і членів Кабінету Міністрів. Саме тому треба голосувати за законопроект, який пропонує Олександр Лавринович. Ті, хто сьогодні спробує відвести Президента від рівності перед законом, не лише порушують свої передвиборчі обіцянки, де вони казали: закон один для всіх…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Дайте можливість завершити. Ви завершили?
Шановні колеги, я так розумію, що це не запитання опозиції. Олександр Володимирович, я думаю, тут нема… Да? Будь ласка, завершуйте. Анна Герман. Дайте можливість завершити.
ГЕРМАН Г.М. Це намагання не тільки відвести від відповідальності Президента України, а і захистити майбутнього Президента від ймовірних якихось порушень. Давайте подумаємо про майбутнє і сьогодні проголосуємо за закон, який урівняє кожного громадянина і Президента в однакових правах і зробить їх рівними перед законом. Дякую.
11:21:42
СТОЯН О.М. Шановні колеги! Дійсно, питання зняття депутатської недоторканності набрало політичної площини. І весь час, коли починаються вибори чи то до парламенту, чи то Президента, піднімається ця тема.
Я хочу привернути вашу увагу на проект, який вніс Янукович, про зняття депутатської недоторканності не тільки з депутатів, а і з Президента. Начебто з точки зору майбутніх виборів, коли ми переконані, що Президентом стане Янукович, нам було би важливо, щоб Президент мав недоторканність. Але ми кажемо не про персоналії, ми кажемо про відповідальність посадової особи.
Тому, безумовно, я закликаю всіх вас підтримати пропозицію нашої політичної сили, де не буде так званої „касты неприкасаемых”, і з депутатів знімуть недоторканність, і з Президента, і особливо з тих колядників-щедрівників, які щедрують, колядують і ніякої відповідальності не несуть. Я закликаю підтримати наш проект і хочу, Олександр Володимирович, щоб ви ще раз підтвердили, що не треба в цьому проекті мати пункт про зняття депутатської недоторканності суддів, що цей пункт уже діє, щоб потім ми не оказалися… так, що вони залишаться недоторканними. Дякую.
12:15:03
ЧЕЧЕТОВ М.В. Уважаемый Александр Владимирович! Уважаемые коллеги! Действительно, сегодня общество и народ, и наши избиратели ждут рассмотрения двух главных злободневных вопросов – это повышение соцстандартов (пенсий, зарплат) и детальной принципиальной оценки пагубному явлению, связанному с растлением малолетних детей.
Но, к сожалению, оппозиция… но, к сожалению, коалиция попыталась увести нас в сторону. Расчет был один – что Партия регионов заблокирует трибуну. И тогда будет решена главная задача, которая поставлена госпожой Тимошенко, – заблокируется принятие Закона о повышении пенсий, зарплат, что хочет правительство, и естественно утонет во времени вопрос, связанный с растлением малолетних детей.
Но мы проголосуем за этот закон. Мы голосовали за него, за снятие неприкосновенности, в 2007 году. Очень жаль, что тогда ни БЮТ, ни «Наша Украина» не поддержали нас. А если бы поддержали и если б мы подвели под законы, сделали закон один для всех и для Президента, и для министров, и для депутатов, сегодня б не было такого, когда Премьер… когда Президент назначает губернаторов без согласования с Кабинетом Министров, нарушая и растаптывая Конституцию. Это бумеранг по БЮТу, что не проголосовали тогда за наш закон, в соответствие с которым мы хотели неприкосновенность с Президента. Вот тогда рука б у него задрожала – нарушать Конституцию или нет!
А сегодня Президент плюет на фракцию БЮТ! Это вы дали ему возможность сегодня растаптывать Кабинет Министров, не подписывая, назначая губернаторов, принимая произвольное решение в разрез с Конституцией!
Поэтому я еще раз повторяю. Давайте прекратим решать локально какие-то проблемы и латать дырки. Давайте начнем принимать системные политические решения, которые направлены в завтрашний день, стратегические. Давайте системно реформировать и политическую систему, и экономическую.
Поэтому мы и предлагаем снять неприкосновенность и с Президента, и с депутатов. Чтобы на сегодняшний день и Президент, и депутаты были в числе 46 миллионов тех, кто находится под законом. Чтобы ни один человек не стоял над законом. А так получается непонятно. Мы идем на выборы. Президент баллотируется как кандидат в Президенты, и он единственный получается вне закона, вне Конституции, над законом, над Конституцией, он не досягаем для закона. Это будет неправильно, несправедливо это будет, конъюнктурно.
Поэтому мы предлагаем принять системный закон Александра Владимировича Лавриновича. Приглашаем БЮТ и «Нашу Украину» проголосовать, поскольку вы два года назад об этом говорили. И тогда таких глупостей, когда Президент топчется по Конституции, не будет. Я прошу вас проголосовать. Иначе бумеранг еще не раз…
12:40:42
ТОМЕНКО М.В. Шановні колеги, я хотів би звернути увагу на той водорозділ, який йде в дискусіях. Одні народні депутати, складається враження, що вони згадали свою передвиборчу обіцянку і хочуть її вирішити перед початком президентської кампанії. А інші народні депутати вважають, що нам треба принципово вирішити питання для того, щоб відповідальність цій системі влади і кожної посадової особи була однаковою. Тому я би просив не розділяти посадових осіб на тих, які обіцяли ліквідувати депутатську недоторканність депутатів, і на тих, хто не обіцяв. Сьогодні цілком очевидно, що це треба зробити для всіх. І я думаю, що те, що ми готові сьогодні голосувати і один, і другий законопроект говорить, що питання вже наскільки далеко зайшло, що його не можна відкладати.
Я, до речі, вам нагадаю, тут було багато палких виступів, що в 2006 році, коли підписувався документ (я б назвав його таки Першим універсалом) між Віктором Ющенком і тоді лідером опозиції Віктором Януковичем, тоді ввели недоторканність депутатів місцевих рад, як пам’ятаєте. І потребувалося майже рік боротьби, щоб переконати, що це абсурд, нісенітниця і ненормальність. І ми тоді відмінили це рішення. Тепер, очевидно, іншу ненормальність треба зліквідувати.
Чому ми наполягаємо на тому, щоб це було поширено і на суддів, і на Президента? Тому що у Президента це стало ключовим, як би ключовою такою „політичною слабинкою”. От він починає і завершує цією тезою і в нього в же всі депутати, вже і Кучма, який використовував нецензурну лексику, депутатів так не звинувачував, як Ющенко депутатів звинувачує.
І мені здається, що межа вже перейдена тут і коли Президент може назвати, що тут вбивці і ґвалтівники, і всі сидять в цій сесійній залі, очевидно він так само мусить відповідати за свої слова. Як мусить відповідати за свої слова колишній заступник бездипломний Служби безпеки, який звинувачував у державній зраді, і ніби ходить він, гуляє і нічого не робить. Як мусить відповідати за свої слова Голова Служби безпеки, який показував якесь відео, там десь зняте, і жодного документу не подав до Генеральної прокуратури? Тобто в цій безвідповідальності ми зайшли занадто далеко.
І тому я абсолютно переконаний, що сьогодні повинно бути рішення, і це рішення, нічого страшного, через три місяці, через два місяці буде прийнято. Головне – що воно буде прийнято і прийнято для всіх.
І добре, що сьогодні президентська виборча компанія, добре, що ми не знаємо, хто буде Президентом України. І тоді підготуємо добру основу для роботи президента, щоб наступний президент не їздив по світу і не принижував власну країну, і не принижував депутатів, бо інститут Верховної Ради, це теж інститут, який представляє Україну.
До речі, тоді я не буду оголошувати злісних прогульників, бо тоді великому бізнесу немає чого сюди приходити, як не буде депутатської недоторканності, і всі великі бізнесмени будуть заводами займатися, а не купувати депутатські мандати.
Ще раз хочу сказати, наша фракція буде голосувати за два законопроекти, бо це початок великої справи наведення порядку в країні.
12:55:02
За – 390
Рішення прийнято. (Оплески)
По фракціях, будь ласка. Партія регіонів – 171, „Блок Юлії Тимошенко” – 150, „Наша Україна – Народна Самооборона” – 19, комуністів – 27, „Блок Литвина” – 19, позафракційні – 4.