Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зазначив, що так звана підручникові афера, яка здійснюється протягом останніх років, стала предметом уваги не лише експертів та парламенту, а й правоохоронних органів.
Зокрема, Микола Томенко нагадав, що у відповідь на його звернення Генеральна прокуратура неодноразово звертала увагу на порушення у цій сфері. Як приклад він нагадав, що у 2010 році Генпрокуратура звернула увагу на те, що з вини Міністерства освіти і науки, молоді та спорту не виконано державне замовлення з видання підручників та навчальних посібників у загальній кількості 171 тис. примірників. Випуск окремих підручників розпочато лише після 1 вересня 2010 року. Як наслідок, навчальну літературу для учнів 2, 5 та 10 класів доставлено із запізненням.
М.Томенко також зауважив, що у контролюючих та правоохоронних органів також виникли питання стосовно штучного завищення цін на підручники. Політик повідомив, що оприлюднена інформація Державної фінансової інспекції України, отримана ним 24.05.2012р., лише підтверджує матеріли Рахункової палати (від 19.12.2011р.), яка здійснила аудит ефективності використання бюджетних коштів для забезпечення підручниками.
В згаданому документі Рахункова палата, як і Державна фінансова інспекція, теж констатувала факт заведення Міністерством освіти посередника – ТОВ «Побутелектротехніка», що спричинило підвищення вартості підручників та, до речі, є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України. Зокрема, для прикладу, у своєму листі Рахункова палата зазначила, що підручник «Українська мова», надрукований через посередника на 6,11 гривень дорожче аніж якби його друк здійснювався без посередника. Загалом же, за інформацією Рахункової, лише на друк 10 найменувань підручників через посередника втрати державного бюджету складали 5,9 мільйонів гривень.
Микола Томенко наголосив, що не варто продовжувати цитувати документи фінансових інституцій та нагадав, що Рахункова палата зробила висновок, що Міністерство освіти «у 2010-11рр. з порушенням чинного законодавства використало 44,0 млн.грн., неефективно – 16,3 млн.грн. і за умов ефективного використання коштів можна було б додатково видати 3,4 мільйони підручників або майже на чверть більше виготовлених».
Також Микола Томенко зауважив, що його обов’язок, як Віце-спікера, який є координатором гуманітарних комітетів, забезпечувати парламентський контроль за діяльністю міністерств і відомств, що працюють у цій сфері. Він повідомив, що в черговий раз перенаправляє ці матеріали в Генпрокуратуру і висловив переконання, що якщо не сьогодні, то після виборів Генеральна прокуратура уважніше поставиться до оборудок, які здійснюються Міністерством освіти і науки при роботі з підручниками.
Стосовно заяви, яку сьогодні зробив Міністр освіти і науки, молоді та спорту, назвавши заяви про оборудки з друком підручників брехнею, то, за словами М.Томенка, «Міністерство освіти демонструє «унікальну політичну культуру», оцінюючи висновки правоохоронних та контрольних органів державної влади як брехню». «Я розумію знервовано-бездоказову риторику спілкування очільників партії влади із опозицією, але називати брехнею висновки Генеральної прокуратури, Рахункової палати та Державної фінансової інспекції, на мою думку, – не справедливо», – наголосив М.Томенко.
Стосовно пропозиції Міністра звернутися з цим питанням «до свого однопартійця, колишнього міністра освіти», Микола Томенко нагадав, що Іван Вакарчук, який був Міністром освіти з 2007 по 2010 рік, позапартійний та був призначений на цю посаду на пропозицію Віктора Ющенка та партії «Наша Україна».