Як відомо, вчора засоби масової інформації облетіла новина про те, що завдання Президента виконуються: п'ять вищих навчальних закладів України увійшли до рейтингу провідних університетів світу. Наскільки це важлива для нинішнього Міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника і для влади інформація можна зрозуміти з того, що вже другий день на офіційному сайті Міністерства ця новина є головною. Зокрема, мова йде про те, що за результатами незалежного рейтингового агентства РейтОР, п’ять вищих навчальних закладів України (Харківський національний університет; Національний технічний університет України «Харківський політехнічний інститут»; Донецький національний технічний університет; Донецький національний університет; Таврійський національний університет ім. В.Вернадского) увійшли до списку п’ятисот найкращих ВНЗ світу.
Коментуючи дану інформацію, Заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко зауважив, що дійсно, існує російське незалежне рейтингове агентство у сфері освіти РейтОР. Водночас, дана організація провела таке дослідження ще у 2009 році. Тобто, згадане дослідження було оприлюднене у 2009 році з опрацьованою інформацією за 2006-2007 навчальний рік, 2007– фінансовий, 2008 – календарний роки.
Окрім того, за словами М.Томенка, викликає великі сумніви коректність загаданого дослідження, оскільки, для прикладу, рейтинг Московського університету у ньому вищий за рейтинг Гарвардського чи Кембриджського університетів. (Так, за версією «РейтОР», Московський державний університет ім. М.В.Ломоносова займає 5 позицію, тоді як Гарвардський – 6, Стенфордський – 7, а Кембриджський – 8).
«Але навіть якщо допустити, що є в цьому дослідженні щось цікаве, то варто відзначити, що воно стосувалося того періоду, коли Президентом був Віктор Ющенко, а Міністрами освіти – Станіслав Ніколаєнко, а з 2008 – Іван Вакарчук», – підкреслив М.Томенко. Він відзначив, що той факт, що йдеться про цитування рейтингу 2009 року не викликає жодних сумніві, оскільки інформації про новіші рейтинги на офіційному сайті даної організації немає, а інформація про місця у рейтингу українських вишів ідентична тій, яку повідомило Міністерство освіти і науки у цьому році.
Коментуючи «сенсаційні» здобутки влади, Заступник Голови Парламенту Микола Томенко сказав, що йдеться про те, що Міністерство освіти в черговий раз, м’яко кажучи, дезінформувало українське суспільство. «А найцікавіше, що в своєму бажанні похвалити Президента Віктора Януковича, оприлюднивши старий російський рейтинг ВНЗ, Міністерство освіти похвалило Президента Віктора Ющенка і міністрів освіти Станіслава Ніколаєнка та Івана Вакарчука», – додав М.Томенко.
Натомість, Микола Томенко зазначив, що для того, щоб дізнатися про реальний стан української освіти і конкурентність українських ВНЗ, треба орієнтуватися на загальновизнані світові рейтинги оцінювання. Такими на сьогоднішній день є спільне дослідження, що проводиться газетою «The Times» і консалтинговою організацією QS‚ яка напрацювала багатий досвід в проведенні такого роду досліджень, рейтинг Інституту вищої освіти Шанхайського університету (Institute of Higher Education of Shanghai Jiao Tong University) та рейтинг університетів світу «Webometrics».