Сьогодні, говорячи про попередні підсумки проведення виборчої кампанії до органів місцевого самоврядування під час брифінгу у парламенті, заступник Голови Верховної Ради України звернув увагу на її недемократичний характер та, водночас, відзначив декілька позитивних моментів.
По-перше, за словами М.Томенка, вперше за місяці при владі Президента В.Януковича та Прем’єр-міністра М.Азарова країна відчула серйозну інвестицію і повернення тіньового капіталу в Україну. «У всякому разі пересічні громадяни на собі відчули, що для реалізації відповідних завдань та результатів, поставлених владою на місцевих виборах, в Україну повернулися сотні мільярдів гривень у вигляді грошей, продуктів, телевізійної і зовнішньої реклами та різного роду фінансово-продовольчих послуг», – відмітив М.Томенко. «Можна дебатувати стосовно результатів виборів, але деякі сфери української економіки і пересічні громадяни отримали певні дивіденди від незаконно вивезених з України коштів – це очевидний факт», – додав політик.
«Другий позитив – це те, що можна вже сьогодні сказати, що в Україні не вдалося реставрувати однопартійну систему, яка діяла за часів радянської влади», – підкреслив Віце-спікер.
Третім позитивом Микола Томенко назвав те, що малий і середній бізнес заявив про себе під час виборчої кампанії як новий і серйозний гравець. Він зазначив, що, якщо проаналізувати результати виборів в містах Центральної, Південної та Східної України, то там, окрім опозиції, була проведена серйозна робота малого і середнього бізнесу. Він привів у приклад ситуацію в Запоріжжі, де кандидат в мери, що за попередніми підрахунками здобуває перемогу, – представник партії «Батьківщина». «Маємо такий результат в тому числі і через те, що малий і середній бізнес не сприйняв ту формулу, яку пропонує влада у відносинах з ним», – відмітив М.Томенко. Така сама ситуація, за його словами, і у Харкові та ще багатьох регіонах. «Це не лише підтримка опозиції, це, передовсім, серйозне повернення суспільного статусу малого і середнього бізнесу, який бореться за себе», – наголосив Віце-спікер.
Водночас, Микола Томенко відмітив і чотири проблеми виборчої кампанії. По-перше, Центральна виборча комісія, обласні адміністрації та всі ті інституції, які повинні відповідати за проведення виборчої кампанії, практично не провели жодної інформаційно-просвітницької роботи стосовно нової виборчої системи. «В країні вперше застосовувалася нова виборча модель, а на телебаченні не було жодної соціальної реклами, не було жодного роз’яснення по регіонам, не було єдиної системи інформаційних плакатів тощо», – наголосив Микола Томенко.
Окрім того, на переконання М.Томенка, влада настільки сконцентрувалася на результатах своєї партії, що організаційно провалила підготовку виборів. Він наголосив, що вперше в історії незалежності вчасно не відкрилася така велика кількість виборчих дільниць. Крім того, численні проблеми з бюлетенями для голосування та їх передруками призвели до великої кількості помилок у прізвищах кандидатів, а погано організована робота на виборчих дільницях спричинила величезні черги тощо. За словами М.Томенка, це прямий результат того, що голови обласних та районних адміністрацій більшість свого робочого часу присвятили не організації виборчого процесу, за що вони відповідають перед законом, а агітації за Партію регіонів та боротьбою зі своїми конкурентами
Другим пунктом М.Томенко відзначив діяльність ТВК і ДВК. «Ми збираємо відповідні матеріали, і я вважаю, що ми маємо достатньо переконливих аргументів, щоби відкрити не одну кримінальну справу стосовно, передовсім, керівників ТВК і ДВК, які, м’яко кажучи, неадекватно себе вели під час виборчої кампанії», – повідомив заступник Голови ВР. За його словами, якщо голова ТВК не виконує рішення суду, то «про які демократичні чесні вибори можна говорити». «Отож, будемо робити все, щоб ДВК і ТВК прозвітували про свою роботу», – додав М.Томенко.
Окрім того, Микола Томенко повідомив, що фракція БЮТ вимагатиме заслухати у парламенті звіт Генерального прокурора. «Для нас надзвичайно важливо послухати про ті правові новели, які мали місце під час цієї виборчої кампанії (як, наприклад, те, що обласні прокуратури не відкривали кримінальні справи, вважаючи друк фальшивих бюлетенів несуттєвим порушенням)», – сказав політик.
Однак, як найважливішу, М.Томенко відзначив наступну тезу: «Якщо дані вибори будуть визнані, як такі, що відбулися демократично, то такий висновок можна зробити лише за умови, що партію «Батьківщина» заборонили на території Галичини, Київської області, частині території Луганської та Кіровоградської областей». «Тобто у нас діє демократія за умови заборони партії «Батьківщина» на значній частині території України», – додав М.Томенко, наголосивши, що «як можна вираховувати середній показник по партіях, якщо ми в Галичині заборонені». Він також сказав, що було б справедливо провести повторні вибори в тих регіонах, де наразі «Батьківщина» заборонена.
Заступник Голови ВР також наголосив на тому, що вибори ще не завершені. «Наші депутати працюють в областях і для нас зараз надзвичайно важливо на цих недемократичних виборах захисти ті результати, що ми змогли отримати та не допустити їх вже сьогоднішньої фальсифікації», – відмітив М.Томенко.