На пропозицію низки екологічних організацій та за результатами круглого столу «Питання реалізації законодавства України щодо протидії грубому порушенню правил рибальства та шляхи його вдосконалення», що проходив у парламенті, народні депутати М.Томенко, А.Семинога, В.Даниленко та О.Горошкевич зареєстрували Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про тваринний світ» (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством) (р.н. 6458-1).
Один з авторів Законопроекту М.Томенко, зазначає, що про нагальність його прийняття свідчать загрозливі масштаби браконьєрства в Україні. «Протягом останніх років в результаті масового браконьєрства чисельність багатьох мисливських тварин скоротилася на 30-70 %. Рибними браконьєрами щорічно у прісних водоймах, Чорному та Азовському морях відловлюється 197 тис. т. риби, що майже дорівнює її промисловому вилову», – привів він статистичні дані.
Микола Томенко переконаний, що активному росту браконьєрства, в тому числі сприяє і масовий продаж вітчизняних та імпортних браконьєрських знарядь – електровудок, самоловів, капканів, синтетичних сіток. Він наголосив, що щорічно в Україні вилучається приблизно 100 тисяч браконьєрських знарядь, разом з тим на руках рибних браконьєрів знаходиться до 10 мільйонів заборонених знарядь лову. Окрім того, через їх дешевизну в більшості випадків вони просто викидаються після разового використання і на дні водойм часто накопичуються кілометри викинутих синтетичних сіток, які не гниють роками і в які потрапляє і гине риба. «Не менший збиток тваринному світу наносить завезення в Україну браконьєрських знарядь іноземного виробництва: синтетичних сіток, електровудок, капканів», – наголошують автори Законопроекти та зазначають, що головною метою його прийняття є нагальна необхідність законодавчої заборони виготовлення, продажу і використання браконьєрських знарядь, а також заборона ввозу до України капканів, синтетичних сіток і електровудок, які використовуються виключно з браконьєрською метою.
Проектом Закону «Про внесення змін до Закону України «Про тваринний світ» (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством) пропонується заборонити виготовлення, збут та застосування отруйних та анестезуючих засобів, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудки), вибухових речовин, пташиного клею та синтетичних сіток. А також вводиться заборона ввозу до України з-за кордону широко розповсюджених браконьєрських синтетичних сіток, електровудок і капканів.
Микола Томенко переконаний, що заборона на ввіз синтетичних сіток та електровудок в поєднанні з паралельною і одночасною забороною їх виготовлення та вільного продажу можуть стати реальними ефективними протибраконьєрськими заходами.