Сьогодні Верховна Рада України ухвалила у першому читанні Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про тваринний світ» (щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством) (р.н. 6458-1). Це повторне перше читання Законопроекту, який був зареєстрований народними депутатами М.Томенком, А.Семиногою, В.Даниленком та О.Горошкевичем. Проект Закону був внесений на пропозицію низки екологічних організацій, які опікуються захистом природного середовища. Законопроектом пропонується на законодавчому рівні заборонити виготовлення, збут і застосування браконьєрських знарядь (отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електровудок, вибухових речовин, пташиного клею та синтетичних сіток). Другою важливою новелою є законодавче закріплення заборони на ввезення в Україну капканів, синтетичних сіток і електровудок, які використовуються виключно з браконьєрською метою.
Один з авторів Законопроекту, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, виступаючи під час розгляду Законопроекту у сесійній залі, сказав, що Україні вже давно треба було, за досвідом Європейських країн, заборонити ввезення в країну браконьєрських знарядь іноземного виробництва, зокрема, риболовецьких синтетичних сіток, електровудочок, капканів тощо. Під час свого виступу, він повідомив, що на сьогоднішній день в Україні вилучається близько 100 тисяч браконьєрських знарядь на рік, разом з тим на руках рибних браконьєрів знаходиться до 10 мільйонів заборонених знарядь лову. М.Томенко наголосив, що через їх дешевизну в більшості випадків вони просто викидаються після разового використання, що спричиняє масову загибель риба, яка потрапляє у викинуті сітки на дні водойм. «Сьогодні на дня водойм накопичилися кілометри викинутих синтетичних сіток разового використання, які не гниють роками і в які потрапляє риба і гине», – підкреслив М.Томенко. «Таким чином фактично знищується екосистема водойм», – додав він.
Водночас, Микола Томенко зазначив, що готовий, спільно з профільним парламентським Комітетом та Міністерством доопрацювати даний Законопроект між першим і другим читанням. За його словами, варто чіткіше сформулювати деякі нюанси, зокрема замінити синтетичні сітки на монониткові, щоб дати можливість тим організаціям, які мають право на промисловий вилов риби закуповувати такі знаряддя за кордоном. «Таким чином ми не зупинимо промисловий вилов риби і зупинимо те неконтрольоване, масове знищення риби і водойм, яке є на сьогоднішній день в Україні», – наголосив Віце-спікер.
Микола Томенко також наголосив, що «принципово важливо, щоб Законопроект був проголосований в цілому якнайшвидше. «Необхідно прийняти остаточне рішення щодо заборони ввезення в Україні браконьєрських засобів лову вже до початку весняного нересту», – підкреслив він.
Окрім того, у четвер Микола Томенко взяв участь у відкритті експозиції браконьєрських знарядь лову тварин та водних живих організмів, яку проводили у парламенті громадська організація «Громада рибалок України» з нагоди розгляду у парламенті згаданого Проекту Закону. Відповідаючи на запитання журналістів під час відкриття експозиції, Заступник Голови парламенту М.Томенко також повідомив, що він разом зі своїми колегами планує зареєструвати у парламенті Законопроект щодо повернення громадським інспекторам з охорони довкілля права складати адміністративні протоколи про окремі адміністративні правопорушення у сфері охорони природи.