«Спосіб обрання Президента – найважливіше питання для українського суспільства», – переконаний Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко.
Коментуючи хід конституційної дискусії, він наголосив, що абсолютна більшість обговорюваних питань – це питання, які знаходять переконливі аргументи як «за», так і «проти». «Більші чи менші повноваження Президента, уряду та парламенту; той чи інший статус судової системи; розширення повноважень місцевого самоврядування – є питаннями для конструктивної дискусії», – сказав Томенко.
Він також зазначив, що «навіть ідея Президента про двопалатний парламент, при серйозному несприйнятті громадян (біля 50%), все ж знаходить і певну частку прихильників (18%)».
Натомість, за словами Томенка, спосіб обрання Президента, а точніше його зміна із загальних виборів Президента на вибори в парламенті – є головним питанням нинішньої конституційної дискусії.
«Якщо перефразувати загально-політологічні аксіоми на український лад, то вони звучатимуть таким чином: не так важливо хто буде Президентом, як хто обирає Президента і як обмежити Президента», – наголосив Віце-спікер.
Водночас, М.Томенко переконаний, що змінити спосіб обрання Президента, тобто обирати його в парламенті, можливо лише за досягнення високого ступеню політичного консенсусу та за умов тимчасовості такої дії.
«Умовно кажучи, якщо абсолютна більшість політичних гравців підтримає парламентський спосіб обрання Президента і «попросить» українське суспільство на час боротьби з кризою перенести вибори в парламент, таку зміну можна гіпотетично уявити», – сказав він.
Заступник Голови ВР застеріг політиків від нехтування думкою громадян і занадто спокійного ставлення до можливої зміни прямих виборів Президента на вибори в парламенті.