«Символічно, що 22 червня, в день початку Великої вітчизняної війни, в Україні фактично розпочалася велика президентська війна», – сказав сьогодні Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко після завершення засідання Погоджувальної ради. За словами Віце-спікера, це пов’язано з тим, що всі фракції прийняли рішення визначити остаточну дату проведення президентських виборів – 17 січня.
«Відповідно сьогоднішні ініціативи на засіданні вже нагадують президентську виборчу кампанію, а не системну підготовку до пленарного тижня. Скажімо, пропозиції від опозиції стосовно підняття пенсій і зарплат та зменшення податків. Я б радив проекспериментувати з таким методом економічного господарювання на підприємствах, власниками яких є представники опозиції, якщо ефективність підприємств покращиться, то це можна буде перенести на державу», – сказав він.
Водночас, Микола Томенко наголосив, що наступний сесійний тиждень, з точки зору бюджетних питань, буде важкий і, очевидно, що парламенту треба шукати певні компроміси. «Очевидно, що бюджетний кодекс, навіть якщо він буде ухвалений, не буде підписаний Президентом. А тому треба паралельно шукати варіант підготовки бюджету, скажімо, через проведення парламентських слухань, щоб зрозуміти з яким бюджетом Україна вийде в наступний рік», – наголосив М.Томенко.
Стосовно кадрових питань, розгляд яких вже давно прогнозується у Верховній Раді, М. Томенко зазначив, що на цьому пленарному тижні можливі кадрові рішення. «Парадокс у тому, що звільнити великих труднощів не складає, а щодо призначення, то з цим важче. Це вже залежить від настрою всередині щонайменше трьох фракцій», – сказав він.
Що стосується заветованого Президентом України відомого Законопроекту «Про Державний бюджет України на 2009 рік», яким пропонується єдиний підхід до оподаткування алкогольних напоїв з доданням спирту, зокрема, підвищення ставки акцизного збору на певну категорію пива, Микола Томенко повідомив, що Верховна Рада буде розглядати цей Законопроект і швидше за все проголосує його у новій редакції. Щодо вивільнених коштів, то, за словами М.Томенка, «звичайно, це буде охорона здоров’я та культура, а що стосується діяльності Верховної Ради, то вже зараз цілком очевидно, що тієї суми, яка пропонувалася, не буде». Віце-спікер повідомив, що швидше за все мова буде йти лише про фінансування тих напрямів, в яких існує заборгованість (пряма трансляція пленарних засідань, внески в міжнародних організаціях).
Водночас, Микола Томенко запропонував також проаналізувати фінансову діяльність Державного управління справами та, в разі необхідності, створити Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради, яка б могла детально вивчити дане питання.
Щодо запланованих законопроектів по роботі органів місцевого самоврядування, М.Томенко наголосив, що «сьогодні місцеве самоврядування потребує Конституційних змін». «Необхідно знайти спільну точку зору по двом пунктам: коли проводити чергові вибори і які повноваження отримають вже новообрані органи місцевого самоврядування. По цих питаннях парламенту необхідно домовиться і внести чітку спільну позицію», – сказав Заступник Голови ВР.
Насамкінець, Віце-спікер спрогнозував, що наступний пленарний тиждень буде насиченим, активним і цікавим.