На цьому наголосив народний депутат України Микола Томенко сьогодні під час лекції учасникам програми „Помічник Голови Комітету Верховної Ради України 2007-2008”, яка була присвячена перспективам розвитку конституційного процесу в Україні.
Аналізуючи нинішній конституційний процес, Микола Томенко зазначив, що для того, щоб конституційна дискусія була коректною, а її наслідком стало внесення легітимних змін до Основного Закону України, треба виходити з кількох своєрідних конституційних аксіом.
По-перше, він наголосив на тому, що найкраща Конституція – та, яка є Основним Законом для всіх, тобто яку всі – від Президента до пересічного громадянина – шанують і виконують.
По-друге, на переконання народного депутата, для єдиного правильного і законного внесення змін до Конституції України є шлях, передбачений чинними нормами Основного Закону.
По-третє, Микола Томенко вважає, що оптимальну Конституцію можна ухвалити за допомогою референдуму лише тоді, коли це буде референдум консолідації, а не референдум розколу. „Це означає, що на референдумі можна затверджувати ті зміни до Конституції, які пройшли експертну, наукову оцінку та погодження щонайменше 300 народних депутатів у парламенті. Лише після цього конституційні зміни можна виносити на затвердження народу. Саме такий референдум буде референдумом об’єднання країни, а не розколу”, – вважає народний депутат.
По-четверте, він зауважив, що конституційні проблеми повинні визначатися не Секретаріатом Президента чи Верховною Радою України, а суспільством. „Спочатку треба запитати у суспільства, які норми Основного Закону потребують змін, а потім вже їх змінювати. З’ясування думки суспільства може відбутися або у формі консультативного опитування (як це пропонувала наша команда), або у формі серйозного соціологічного дослідження. Але Конституцію не можна ухвалювати під якусь структуру влади, її треба ухвалювати, виходячи з настроїв українського суспільства”, – зазначив Микола Томенко.
По-п’яте, текст змін до Конституції повинні готувати фахівці, а не політики. „Для того, щоб написати остаточну версію Конституції України, виходячи з настроїв суспільства, треба уникнути перш за все конфлікту інтересів. Депутати Верховної Ради, які представляють конкретні політичні сили, чи працівники Секретаріату Президента мають прямий конфлікт інтересів. Отже, текст змін до Конституції, повинні готувати не політики, а фахівці, науковці та експерти, виходячи з настроїв суспільства”, – зазначив Микола Томенко.
"Тільки з урахуванням цих п’ятьох принципів, можна буде говорити, що зміни до Конституції України, як це і передбачено Основним Законом, починають свій розгляд у Верховній Раді при серйозному громадському обговоренні. А на всеукраїнському референдумі, згідно з розділом XІІІ чинної Конституції України, можна буде затвердити зміни, що вже отримали статус правової та політичної легітимності”, – вважає Микола Томенко.