Сказав сьогодні Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, відповідаючи на запитання журналіста про підсумки святкування 200-річчя з дня народження Миколи Гоголя в ефірі «Радіо-ЕРА».
Микола Томенко відзначив, що вважає успішним і корисним проект «Гоголь та Україна», який проводив його Фонд, зазначивши, що проект був високо оцінений як експертами, так і громадянами країни. Зокрема, проект включав у себе соціальну рекламу до 200 річчя з дня народження письменника на носіях зовнішньої реклами, з фрагментами красивих, патріотичних висловлювань Гоголя про Україну. Як-то: «Так вот она, Сечь! Вот откуда разливается воля и козачество на всю Украйну!», «Чуден Днепр при тихой погоде… Ему нет равной реки в мире» тощо. Загалом було розміщено більше 300 бігбордів у восьми містах України зокрема, в Києві, Запоріжжі, Полтаві, Ніжині, та інших.
Томенко також відзначив, що цікавим і корисним виявився й інший захід, що проводила Національна радіокомпанія України, спільно з його Фондом. Це презентація в радіоефірі фрагментів творів Миколи Гоголя про феномен українського козацтва, особливості українських пісень, народних звичаїв, побуту та культури, які читав народний артист Анатолій Паламеренко.
«Що стосується моєї книжки, то це науково-популярне видання, авторська, спроба осягнути внесок Миколи Гоголя в українську історію та культуру, зрозуміти співвідношення понять: Гоголь та Україна, і я буду сподіватися на позитивну оцінку читачів», – сказав Томенко, відповідаючи на запитання ведучої. Нагадаємо, що в ході заходів, приурочених до ювілею письменника, Микола Томенко презентував свою нову книгу «Український романтик Микола Гоголь».
Щодо державних заходів, приурочених 200-річчю з дні народження письменника, Микола Томенко сказав, що «складається враження, що це були заходи по зароблянню коштів, а не по просуванню цінностей творчості Миколи Гоголя». Як приклад, Томенко назвав проект реконструкції Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.В.Гоголя, де спільна дія міністерств та обласної держадміністрації призвела до того, що 12 мільйонів гривень були використані лише на частину зовнішніх робіт, а до ювілею театр виявився практично не готовий. Також Віце-спікер розповів, що нещодавно отримав інформацію, що «в контексті святкування чиновники додумалися 300 тисяч гривень списати на проведення святкового концерту в одному із сіл Полтавської області».
«Тому складається враження, що якісних, цікавих особливих заходів, які були б корисними та пропагували творчість нашого геніального співвітчизника українська держава так і не провела», – зазначив Заступник Голови ВР.
Натомість, коментуючи заходи, що їх організовувало Міністерство культури Російської Федерації, Томенко сказав, що, «на жаль, це була спроба використати 200-річчя з дня народження Миколи Гоголя для політичних і пропагандистських проектів». Так, коментуючи фільм «Тарас Бульба», що був презентований до ювілею письменника, Микола Томенко нагадав, що «в авторській, першій версії «Тараса Бульби», яку Гоголь написав в 1835 році, нема жодної згадки слова «Русь» і головна ідея – це представлення і висвітлення феномена українського козацтва, а не боротьба «за Русь православну», як це було подану у фільмі».
Микола Томенко висловив сподівання, що з огляду на те, що ЮНЕСКО проголосило 2009 рік – роком Миколи Гоголя, «ми ще будемо свідками цікавих проектів, які б пропагували творчість Миколи Гоголя, а не ставили собі за мету заробляти гроші на святкуванні його ювілею».