Про це Микола Томенко заявив на прес-конференції у м. Кривий Ріг, відповідаючи на запитання журналістів щодо ідеї проведення референдуму, зокрема, стосовно питань зовнішньополітичної орієнтації – вступу до Європейського Союзу та НАТО.
«Сьогодні при непростій ситуації в Україні, фактичній війні з Росією, на референдум у разі його проведення необхідно виносити тільки ті питання, що об’єднають українців. Скажімо, було би доречно проведення референдуму після президентської виборчої кампанії з запитанням про те, чи підтримують громадяни України єдину, неподільну державу з широким місцевим самоврядуванням, щоб чітко пояснити, що абсолютна більшість українців проти федеративної України і виступають за розширення прав місцевих громад при унітарній, неподільній Україні», – зазначив Микола Томенко.
Він також висловив переконання, що такий референдум набрав би не менше 50% і поклав би край розмовам про федеративну Україну.
Натомість питання зовнішньополітичного характеру є або недоречними, а часом навіть шкідливими, зауважив політик. «Щодо європейського вибору – це недоречне запитання, оскільки нашим законодавством чітко визначений європейський вектор розвитку. Більше того, українська держава вже підписала політичну частину Угоди про асоціацію з ЄС, і референдум стосовно європейської інтеграції нам буде потрібний, коли ми пройдемо серйозний шлях адаптації законодавства, необхідних вимог і будемо стояти перед фактом повноправного членства в Євросоюзі з введенням єдиної грошової одиниці. Але очевидно, що цей референдум відбудеться не так швидко», – зазначив Микола Томенко.
За його словами, щодо запитання про НАТО – ситуація взагалі непроста, оскільки, як відомо, ідею проведення референдуму щодо НАТО в свій час ініціювали то В. Медведчук, то П. Симоненко. «Тоді ідея була дуже простою: винести на референдум питання, яке поки що не має підтримки населення більше 50%, для того, щоб зупинити співпрацю з НАТО та євроатлантичну інтеграцію України», – зазначив М. Томенко.
Він зауважив, що навіть сьогодні, в умовах війни з Росією, соціологи засвідчують, що маємо біля 40% прихильників вступу до НАТО. Більше того, НАТО не розглядає питання про вступ до цієї організації країн, на території яких ведуться військові дії або де є проблеми територіальних спорів, окупованих чи анексованих територій. «Тому в сьогоднішніх умовах винесення питання про НАТО на референдум є таким, що, скоріше, завдасть шкоди євроатлантичній інтеграції, аніж додасть користі. Тому цілком очевидно, що в разі проведення референдуму треба робити все, щоби туди виносились запитання, які об’єднують Україну, а не створюють додаткові проблеми», – підсумував Микола Томенко.