Сьогодні зі сцени Євромайдану Микола Томенко подякував більшості журналістів та ЗМІ, які прагнуть об’єктивно, професійно та неупереджено висвітлювати події, які відбуваються в Україні, і зокрема в рамках акцій протесту, що отримали назву Євромайдан.
Водночас М. Томенко сказав, що до нього як до Голови Комітету з питань свободи слова та інформації звертаються журналісти, які говорять, що мають інформацію про тиск з боку посадовців, зокрема, Секретаря РНБО Андрія Клюєва, на власників та менеджерів центральних каналів з метою змінити програмну політику та мінімізувати висвітлення акцій протесту.
Микола Томенко заявив, що хоче офіційно поінформувати та попередити Секретаря РНБО та інших посадових осіб, що відповідно до чинного законодавства, в Україні «заборонена цензура – будь-яка вимога, спрямована, зокрема, до журналіста, засобу масової інформації, його засновника (співзасновника), видавця, керівника, розповсюджувача, узгоджувати інформацію до її поширення або накладення заборони чи перешкоджання в будь-якій іншій формі тиражуванню або поширенню інформації». Також «забороняються втручання у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом поширюваної інформації, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно необхідної інформації, накладення заборони на висвітлення окремих тем, показ окремих осіб або поширення інформації про них…»
Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та/або переслідування журналіста за виконання професійних обов’язків, за критику тягне за собою відповідальність згідно із законами України. Також діючою нормою законодавтства є 171 стаття Кримінального кодексу України про перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, яка передбачає кримінальну відповідальність за її порушення.
Микола Томенко просить усіх, хто має інформацію про перешкоджання чи вплив на діяльність журналістів з боку посадових осіб центральної та місцевої влади, інформувати про це Комітет з питань свободи слова та інформації, який буде відповідно до чинного законодавства реагувати на ситуацію.
Завершуючи, Микола Томенко зазначив, що всі випадки цензури чи перешкоджання професійній діяльності журналістів караються чинним законодавством, причому багато норм передбачають не лише адміністративне, а й кримінальне покарання за такі дії. Він висловив сподівання, що абсолютна більшість ЗМІ так, як і донині, збереже об’єктивний формат висвітлення подій, що відбуваються.
Він також звертув увагу на те, що державні та комунальні ЗМІ (такі, як Перший національний, обласні ТРК та, на жаль, останнім часом – парламентський канал «Рада») стали рупорами однієї політичної сили – Партії регіонів, незважаючи на те, що фінансуються усіма платниками податків. Микола Томенко просить журналістів цих телеканалів не мовчати та інформувати про реальну ситуацію, але розуміє, що без створення суспільного телебачення та роздержавлення буде складно забезпечити свободу слова в цих медіа.