Микола Томенко ініціює проведення місцевого референдуму одночасно із виборами міського голови м. Києва та нової Київради, які відбудуться 25 травня. На думку народного депутата, на цьому референдумі варто з’ясувати, чи підтримують кияни мораторій на забудову історичного центру, рекреаційних та зелених зон столиці. Це рішення може ухвалити сесія Київради на своєму позачерговому зібранні.
„Початок передвиборчої кампанії у Києві дає підстави для сумних роздумів, оскільки ключова тема, якою переймаються зараз ЗМІ та експерти, – це кандидати на посаду міського голови. В той же час, програма з планом дій стосовно того, що новій команді варто зробити у Києві, щоб повернути йому образ української столиці, яка славиться далеко за межами України, на жаль, не є предметом нинішніх передвиборчих дискусій”, – зазначив Микола Томенко.
Тому, на його думку, для того, щоб не повторилася ситуація, коли після виборів кияни знову залишаться поза сферою ухвалення рішень, варто скористатися можливістю дострокових виборів та провести одночасно з ними місцевий референдум, результати якого поставили би нову владу перед необхідністю виконувати настанови киян.
За словами Миколи Томенка, для того, аби мешканці Києва розуміли, що вони не лише обирають нову владу, а і визначають стратегію розвитку столиці на найближчі роки, важливо, щоб у день виборів відбувся місцевий референдум стосовно згоди чи незгоди киян щодо заборони забудови історичної частини міста Києва, виділення під приватну чи котеджну забудову заповідних, природоохоронних земель, включно з територіями пляжів міста Києва.
Обґрунтовуючи необхідність проведення місцевого референдуму, Микола Томенко також нагадав про сумний досвід діяльності політичних партій у Києві, який свідчить, що передвиборчі обіцянки радикально розходяться з реальною практикою. „На сьогодні приємно те, що не існує жодної політичної сили, яка би не засудила, наприклад, ганебні земельні рішення Київради. В той же час нема гарантій у тому, що, сформувавши нову Київраду, знову не почнуться „земельні голосування”, як це сталося у нинішньому складі Київської міської ради”, – зазначив народний депутат.
Так, нагадаємо, що 22 серпня 2007 року за зменшення заповідної території Жукова острова з 1630 га до 196 га проголосували 67 депутатів Київради (окрім фракцій БЮТ, ПР и Блока Кличка), серед яких, зокрема, 10 із 13 представників фракції „Наша Україна”. Крім того, абсолютна більшість фракції „Наша Україна” також підтримала і сумнозвісне голосування 1 жовтня, коли на підставних студентів було виділено близько 1700 га столичної землі.