Доповідаючи про роботу Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування обставин порушення Конституції України та законів України, прийняття протиправних рішень посадовими особами Київської міської ради та її виконавчого органу, її голова Микола Томенко поінформував, що до комісії на сьогодні надійшли матеріали Кабінету Міністрів України, надані урядовою робочою групою, матеріали КРУ, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, документи, подані основними фракціями Київської міської ради, включно з депутатськими запитами та відповідями на них. Очікується також надходження матеріалів від Генеральної прокуратури України, Тендерної палати та інших структур, до яких зверталися представники ТСК.
Микола Томенко повідомив, що ТСК заслухала інформацію голови Державного агентства земельних ресурсів України Володимира Воєводіна, який поінформував про ситуацію із землевідводом в місті Києві, а також голови Контрольно-ревізійного управління Миколи Сивульського. За інформацією Держкомзему, яку підтверджують й міністерства Кабінету Міністрів України, Київ знаходиться у ситуації, коли столична влада створила власну систему ухвалення рішень щодо землевідводу, що прямо суперечить чинному законодавству України. При цьому відсутня інформація про кадастр, процедуру прийняття рішень київською владою тощо. Інформація, надана Держкомземом, свідчить про те, що, фактично, всі земельні справи у столиці вийшли за межі чинного законодавства. Найбільш резонансним питанням є так зване рішення 1 жовтня, коли на 18 кооперативів, засновниками яких є лише 4 фізичні особи, виділено безоплатно 1700 га. Виділення земельних ділянок відбувалося на студентів, які дали свідчення, що писали по 2 документи – згоду на отримання ділянки та відмову від цієї землі. За висновками Держкомзему, ціна цього земельного питання за ринковими цінами складає біля 30 мільярдів гривень.
Голова ТСК вказав на те, що не менш загрозливим є створення проблеми для природокористування та безпеки життя киян. Якщо звернути увагу на виділення земельних ділянок біля річок чи у заповідних зонах, то, за оцінками Держкомзему та Кабінету Міністрів, якщо така ситуація триватиме ще кілька років, у мешканців столиці не буде жодного безплатного пляжу чи доступу до Дніпра.
Микола Томенко звернув увагу на те, що на сьогодні, фактично, київською владою розроблена програма приватизації більшості комунальних підприємств, часто – за рахунок їх штучного банкрутства. Яскравим прикладом є ситуація з банком „Хрещатик”. Микола Томенко нагадав, що попередня київська влада мала частку 51% акцій банку, а сьогодні територіальна громада має частку лише у 24%. Таким чином, у багатьох випадках державний та громадський контроль над підприємствами комунальної форми власності практично втрачений.
За інформацією КРУ, у діяльності київської влади виявлена велика кількість фінансових порушень, а її структура та система управління знаходиться поза правовим полем. Микола Томенко нагадав, що ще Урядом Віктора Януковича була створена спеціальна робоча група при Міністерстві економіки, яка підготувала відповідні матеріали, де йдеться про те, що структура управління, штатний розклад, кількість працівників, фінанси тощо суперечать законодавству України. Для прикладу, сьогодні кількість тільки державних службовців, які працюють в системі київської міської ради, є найбільшою серед подібних структур в Україні і складає 2255 осіб.
Микола Томенко звернув увагу на висновки Міністерства охорони навколишнього природного середовища, яке вказує на те, що багато рішень київської влади створюють екологічну небезпеку для України, а тотальне зменшення територій зелених та заповідних зон Києва створює проблему вже системного характеру. Наприклад, виділення лише однієї ділянки на Жуковому острові призвело до того, що перед будівельними роботами вирубали більше 2000 дерев і більше 3000 кущів.
Микола Томенко зазначив, що комісією систематизована також низка судових рішень, які свідчать про порушення законів київською міською владою або особисто київським міським головою. Зокрема, йдеться про рішення Оболонського районного суду м. Києва у справі стосовно незаконного звільнення директора ТРК „Київ”, рішення Господарського суду щодо встановлення порушення київською міською радою, в тому числі київським міським головою, норм Господарського кодексу України щодо укладання договору оренди земельної ділянки, рішення Шевченківського районного суду м. Києва, яким встановлено, що розпорядження КМДА щодо підвищення плати за послуги ЖКХ підписано Леонідом Черновецьким з перевищенням повноважень тощо.
Голова ТСК також вказав на те, що трапляються випадки, коли судові рішення не виконуються міською владою Києва. Він навів приклад, коли в Києві досі не виконане рішення Верховного Суду України стосовно незаконної оренди єдиного в Києві легкоатлетичного манежу релігійною організацією „Посольство Боже”, прихожанином якої є київський міський голова.
Микола Томенко висловив сподівання, що правоохоронні органи України (незважаючи на те, що лише Генеральній прокуратурі України виділено 10,7 га землі в Пущі Водиці) будуть діяти відповідно до чинного законодавства і незабаром повернуть законність в столицю України.
Микола Томенко також звернувся до КМДА з проханням надати можливість продовжувати роботу ТСК в приміщенні Київської держадміністрації та отримувати усі необхідні для її роботи документи та інформацію.