Сьогодні під час брифінгу у парламенті, говорячи про проведення позачергової сесії, на якій запланований розгляд внесення змін до Закону про місцеві вибори, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко сказав, що «як мінімум, є кілька позитивних висновків з тривалої дискусії що точиться навколо цього Закону».
Як відомо, наприкінці липня Віце-спікер парламенту М.Томенко виступив з ініціативою доопрацювати Закон про місцеві вибори та, враховуючи, що старт виборчої кампанії 11 вересня, або провести позачергову сесію в кінці серпня, або розпочати засідання 7 вересня (перший пленарний день нової сесії) з питання про внесення змін до згаданого Закону. Серед вимог, які пропонувалося врегулювати, – застереження прав всіх громадян у голосуванні і формуванні комісій; ліквідація норми про 365 днів для нових політичних сил; ліквідація норми про виключне висунення від партій всіх, хто балотується, передовсім на посаду міських голів; зрозуміла процедура формування округів при обранні до районних та обласних рад тощо.
«Після нашої ініціативи визначні діячі з Партії регіонів зробили заяву про те, що Закон про місцеві вибори ідеальний і не потребує жодних змін, а ініціатива проведення позачергової сесії – це ініціатива неадекватних людей, які або «перегрілися на сонці», або яким «заборонено перебувати на сонці», – нагадав Микола Томенко. «Цікаво, після того, як Президент Віктор Янукович підтримав нашу ініціативу і став ідеологом скликання позачергової сесії, ці депутати з Партії регіонів віднесуть його до категорії неадекватних людей що «перегрілися на сонці», чи яким «заборонено бути на сонці», – поцікавився Віце-спікер та додав: «Можна сказати лише одне: Президент виявився адекватнішим за його соратників в Партії регіонів і підтримав ідею опозиції». Цікавим М.Томенко назвав те, що в пояснювальній записці до Закону, яку, очевидно, готувала команда Президента, аргументи щодо внесення змін написані мовою опозиції та чітко вказують, що «деякі положення потребують змін у зв’язку з їх невідповідністю демократичним засадам та міжнародним стандартам», а перелік положень, що потребують змін це: «дискримінаційний критерій, за яким лише ті місцеві організації партій, які зареєстровані не пізніш як за 365 днів до дня виборів, мають право висувати кандидатів на місцевих виборах; не відповідає демократичним засадам і міжнародним стандартам виборчого права й порядок формування складу територіальних виборчих комісій; неприпустимим є формування виборчих комісій за поданням організацій лише тих політичних партій, які представлені у Верховній Раді» тощо.
Другим важливим моментом, на думку М.Томенка, є те, що «ми продемонстрували, що спільними зусиллями можна вирішити, як здавалося на першому етапі, нереальну проблему». Він зауважив, що БЮТ показав важливий для сьогоднішньої ситуації підхід, коли треба боротися не за власні партійні інтереси, а за інтереси всіх політичних партій. «Очевидно, що участь усіх можливих демократичних партій, зокрема, і тих, що знаходяться в опозиції до нинішньої влади, з партійної точки зору БЮТ не вигідна, натомість, ми активно боролися за ліквідацію антидемократичної норми про, так звані, 365 днів, і можемо сказати: ми захистили право всіх політичних партій брати участь у виборах», – пояснив заступник Голови ВР.
Також важливим здобутком Микола Томенко назвав те, що буде відмінена норма, яка стосується принципів формування комісій, і членами комісій, окрім представників партій, що мають парламентські фракції, будуть і представники від інших партій та громадських організацій.
Віце-спікер нагадав, що опозиція також наполягала на необхідності врахування в Законі пропозицій, які підготувала Центральна виборча комісія, представники територіальних виборчих комісій та місцевого самоврядування для оптимізації проведення виборчої кампанії. «На жаль, не дивлячись на те, що запропоновано внести аж 55 поправок, ціла низка пропозицій від експертів, фахівців та опозиції не врахована, але, навіть за таких обставин, варто оцінювати проведення позачергової сесії з даного питання як невеличку, але значиму перемогу опозиції», – підсумував він.