У вівторок, в рамках проекту Фонду Миколи Томенка «Рідна країна» «Шляхами Тараса Шевченка», Віце-спікер Парламенту презентував у Переяславі факсимільне відтворення Альбому малюнків Шевченка, які поет зробив подорожуючи Україною у 1845 році.
Презентуючи альбом Віце-спікер відмітив, що його особливість не лише в тому, що Тарас Шевченко замалював унікальні культові історичні об’єкти давньої України та зокрема Переяслава, а й в тому, що він зміг яскраво та образно співвіднести великоісторичне і реальне життя України. Микола Томенко звернув особливу увагу на зображений поетом та художником побут тодішнього Переяслава, де на фоні церкви в багнюці порсаються свині. «На жаль сьогодні ми в ХХІ столітті знаходимося в ситуації, коли біля нашої історичної пам’яті, наших культурних пам’яток, наших музеїв теж достатньо багато таких, як змалював Шевченко «свиней»», – зауважив М.Томенко.
Віце-спікер наголосив, що сьогодні багато музеїв та заповідників України, зокрема і відомий Переяславський заповідник, не можуть нормально функціонувати, бо так звані «менеджери», призначені Міністерством культури, не здатні забезпечити ні збереженість і наповненість експонатів музею, ні належну дослідницьку роботу. Віце-спікер, зокрема, повідомив, що вже не перший раз до Верховної Ради звертаються фахівці та експерти з приводу ситуації, яка склалася в Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав». Вони наголошують, що зі зміною керівництва Заповідника у 2010 році звільнені найкращі фахівці в галузі музеєзнавства, і наразі під загрозою знищення історичні пам’ятки, які зберігаються у Заповіднику. «Вся міська громада давно виступає за звільнення «менеджерів», що руйнують українські цінності і «Переяслав», в той же час Уряд і Міністерство не робить жодного кроку, щоби прислухатися до фахівців та громадськості», – наголосив М.Томенко.
Підсумовуючи, Микола Томенко зауважив, що сьогодні, як і в змальований Шевченком час, необхідно подалі відігнати «свиней» від української культури. «Сьогодні бажано б цих «свиней» національних заповідників і музеїв відігнати і зробити так, щоб велику українську історію зберігали і досліджували фахівці в галузі музеєзнавства та громадські діячі, які своїм життям довели і професійну, і патріотичну здатність це робити», – наголосив Віце-спікер.
Сьогодні в рамках проекту «Шляхами Тараса Шевченка» Віце-спікер Парламенту спільно з відомим вченим Сергієм Гальченком презентував факсимільне відтворення «Альбому Тараса Шевченка 1845 року» у Чернігові. Варто відзначити, що в Альбомі збереглися малюнки культових споруд Густина Чернігівської області.