Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко висловив жаль з приводу того, що під час щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо стану дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні, парламентська більшість не дала можливості опозиції висловитися з цього питання. Він підкреслив, що мусить бути дві точки зору на ситуацію, яка склалася з правами людини: точка зору Уповноваженого і влади та точка зору опозиції. «Сьогодні ж позиція опозиції була представлена однією хвилиною репліки», – підсумував М.Томенко.
Микола Томенко наголосив, що на рівні виконання та дотримання прав і свобод громадян Україна за останній рік втратила більше, ніж про це говорять міжнародні експерти. Микола Томенко нагадав, що, за оцінками міжнародних експертів, Україна за демократичними стандартами – країна, яка втратила статус вільної країни, а за економічними має так звану пригнічену економіку. Насправді, за словами Віце-спікера, це не відповідає реальній оцінці. Він наголосив, що реальну оцінку якою мірою погіршилася ситуація можуть дати лише українські громадяни.
Заступник Голови парламенту зазначив, що, якщо проаналізувати думку українського народу про права і свободи людини, то, згідно досліджень, які відбувалися протягом року, задоволені своїми соціальними та економічними правами і тим, як вони захищаються, – не більше 10% громадян. Це, за словами М.Томенка, означає, що найбільші порушення в Україні є в частині соціальних та економічних прав. Якщо взяти політичні права, то, за повідомленням Віце-спікера, за різними параметрам приблизно 20% задоволених. Тобто тих людей, які вважають, що є захищеними їхні політичні права, є демократичні права і нема ущемлень свободи слова. «І по культурних правах маємо близько 30% тих, які вважають, що їхнє право на мову, реалізацію своїх культурних прав, право свободи віросповідування реалізуються», – повідомив М.Томенко. «Отож, якщо підсумувати, то ситуація серйозно погіршилася», – додав він.
Водночас, за словами Віце-спікера, найближчим часом варто очікувати серйозного удару по освітніх правах. Він нагадав про декларацію Міносвіти стосовно необхідності скорочення бюджетного замовлення на 42%, а також те, що у ВР розглядаються два законопроекти про освіту. За словами М.Томенка, не дивлячись на те, що Президент проголосив 2011 рік – роком освіти, складається враження, що, якщо у 2011 році будуть реалізовані всі приписи і накази Міністра освіти, то в Україні 2011 рік стане роком без освіти.
М.Томенко також звернув увагу на ситуацію зі свободою віросповідування, зазначивши, що Україна наближається до країни, в якій буде лише одна офіційна церква у вигляді однієї конфесії, що прямо суперечить Конституційним принципам свободи і демократії.
«Загально кажучи, якщо говорити про культурні права, то у нас більше половини громадян України вважає, що влада захищає радянську і російську культуру», – зауважив М.Томенко. Він підкреслив, що складається враження, що сьогодні при владі більшість людей, які є патріотами Радянського Союзу і Росії. «І навіть поодинокі міністри позиціонують себе як російські націоналісти в українській владі», – наголосив він.
Підсумовуючи, Віце-спікер сказав, що для того, щоб зрозуміти реальну ситуацію з правами людини – треба запитати людей. «І громадська оцінка наступна: ми втрачаємо розуміння суспільством того, що відбувається в країні, ми втрачаємо розуміння суспільством того, що робить влада. Ми сьогодні все більше і більше наближаємось до держави, де захищеність соціальних, економічних, політичних і культурних прав стає все меншою і меншою», – підкреслив Микола Томенко.
Заступник Голови ВР ще раз наголосив, що «мірило захисту прав людини визначається не кількістю законів, а здатністю інститутів влади, судової системи захистити права і свободи людини, кожного громадянина, як це передбачено Конституцією і чинним законодавством».