Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зазначив, що напередодні нової сесії Верховної Ради експертами активно обговорюються варіанти найбільш дискусійних законопроектів, які заплановані для розгляду у парламенті. До одного з таких, за словами М.Томенко, відноситься Законопроект «Про вищу освіту» (р.н. 7486-1), який реально ініційований Міністерством освіти, хоча внесений групою народних депутатів від парламентської більшості. Зокрема, серед запропонованих ініціатив, нововведення стосовно системи платних послуг в галузі вищої освіти.
Віце-спікер нагадав, що в діючому Законі «Про вищу освіту» передбачено, що «розмір плати за весь строк навчання встановлюється у договорі, і не може змінюватися протягом усього строку навчання». Окрім того, «плата за навчання або за надання додаткових освітніх послуг може вноситися за весь строк навчання або надання додаткових освітніх послуг повністю одноразово або частками – помісячно, по семестрах, щорічно».
Натомість, Микола Томенко наголосив, що представники влади пропонують варіант, який суттєво погіршить соціальний стан як студентів, так і їх родин, які фінансують навчання. Отож, нововведення передбачає, що «розмір плати за весь строк навчання … може корегуватися протягом усього строку навчання на коефіцієнт інфляції за попередній календарний рік, але не частіше одного разу на рік».
Окрім того, серед неприйнятних норм Законопроекту, Микола Томенко назвав зняття норми про обов’язкове фінансування студентського самоврядування; виключно кількісні, а не якісні параметри отримання статусу університету тощо. Водночас, на переконання Віце-спікера парламенту, цілком очевидно, що норми, які спричинять погіршення соціальних прав студентів та їх сімей, в разі, якщо вони не будуть зняті між першим і другим читанням, викличуть серйозний студентський спротив.