«Головний урок конституційного процесу в Україні: Основний Закон – це той, якого дотримуються всі», – сказав сьогодні під час ранкового ефіру на 5 каналі заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко.
Під час розмови Микола Томенко звернув увагу на конституційну ілюзію, в якій переконують всіх президентів України і яка зводиться до наступного: якщо за їхнього президентства будуть внесені зміни в Конституцію, то це буде найкраща Конституція України. Натомість, Віце-спікер наголосив, що важливішим є дотримання діючої Конституції, а при зміні Основного Закону, має бути використаний такий механізм внесення змін, за якого були би максимально залучені суспільство, фахівці і політики та пройдений той правовий шлях, який чітко передбачений Конституцією. «Я умовно це називаю шляхом трьох легітимностей: суспільної, політичної та правової», – підкреслив він.
«Водночас, – зауважив М.Томенко, – сьогодні практично ті ж самі люди, які в свій час готували референдум Л.Кучмі та переконували провести референдум В.Ющенка, беруться за конституційний референдум для В.Януковича». «Для суспільства точно це не дасть нічого корисного», – додав він. Крім того, М.Томенко наголосив, що діючий закон не передбачає ухвалення нової Конституції на референдумі, а передбачає лише її затвердження, після відповідних голосувань в 226 та 300 голосів у парламенті.
Віце-спікер зауважив, що, звичайно, можна скористатися підходом, який було реалізовано під час референдуму часів Л.Кучми і поставити в основі запитання, які, зрозуміло, будуть підтримані, при паралельній постановці питання про збільшення повноважень Президента. «Тільки тоді депутатський корпус потрібно зменшувати не до 300, як це було за часів Л.Кучми, а вже до 150, щоб точно мати підтримку», – пожартував М.Томенко, водночас, назвавши цілком очевидним, що автоматичне збільшення повноважень не вирішує проблеми.
Підсумовуючи, заступник Голови ВР М.Томенко ще раз наголосив, що, на його переконання, на сьогоднішній день ключовим залишається розділ місцевого самоврядування та правосуддя, однак, лише за умови, що внесення змін до Конституції будуть відбуватися виключно так, як це передбачено діючим Основним Законом.